اسکایپ
۱۰ ترفند اسکایپ که باید هرکسی بشناسد
۱۹/۱۰/۱۳۹۴
تور امارات
۲۰/۱۰/۱۳۹۴
تور آنتالیا

تورآنتالیا

        

آنتالیا بزرگترین شهر در ساحل مدیترانه ای ترکیه بوده و یکی از مراکز توریستی در این ناحیه محسوب می شود.

مقدمه

پس از نامگذاری به نام آنتالیا در ۱۵۰ سال قبل از میلاد، به افتخار آتالوس دوم پادشاه پرگامون، این شهر برای افراد مشهور دیگری مانند پل از حواریون مسیح، و ابن بطوطه جذابیت پیدا کرد. در این شهر، خرابه های زیبای بین کمر و الیمپوس در جنوب شهر به نام فاسلیس به عنوان اسکله اصلی مناطق پیرامون، در دوران سلطنت سلجوقیان در اوایل دهه ۱۲۰۰ میلادی محسوب می شد، اما نبود ارتباط مستمر با مناطق داخلی باعث شد که آنتالیا علیرغم تلاقی فرهنگی مسلمانان، مسیحیان و یهودیان، یک شهر کوچک ساحلی باقی بماند. به عنوان یک مرکز توریستی با سواحل زیبا، کوهستان های سرسبز، و آثار باستانی متعدد، سرمایه گذاری در صنعت گردشگری آنتالیا در دهه ۱۹۷۰ آغاز گردید، و این امر سرنوشت شهر را به طرز قابل توجهی تغییر داد. بیشتر گردشگران آنتالیا از ابتدای سفر خود به این شهر، جذب سواحل زیبای آن می شوند، اما جدا از سواحل، خود شهر آنتالیا و به خصوص بخش قدیمی شهر (قالیچی) دیدنی های بسیاری دارد.

آب و هوای آنتالیا

بهترین زمان برای سفر به آنتالیا و گرفتن حمام آفتاب، حدود ماه آوریل است که دمای هوا مطلوب تر از تابستان است.

راه های ارتباطی از خارج به آنتالیا

هواپیما

فرودگاه آنتالیا با فاصله ۱۰ کیلومتری از مرکز شهر، پذیرای پروازهای چارتری گردشگران آنتالیا می باشد. خطوط هوایی مختلف محلی و بین المللی در این فرودگاه پرواز دارند. از جمله این شرکت ها می توان ترانساویا (از هلند، فرانسه، دانمارک)، اطلس جت (داخلی)، سان اکسپرس (از سراسر اروپا)، ترکیش ایرلاین، ایرفلوت (مسکو) و خط هوایی بین المللی اوکراین را نام برد.

اتوبوس

سامانه اتوبوسرانی ترکیه بسیار پیچیده بوده و تقریباً می توانید از هر شهری به شهر دیگر بروید. اتوبوس راهی مناسب برای صرفه جویی در هزینه هاست.

پایانه مسافربری به دو ساختمان تفکیک شده است. ساختمان بزرگتر مربوط به مسیرهای طولانی تر و ساختمان کوچکتر مربوط به مسیرهای کوتاهتر می باشد.

نرخ ها بسیار پایین هستند. از بیشتر شهرها، گزینه سفر شبانه به آنتالیا وجود دارد. اتوبوس های معمولی هم از مسیرهای کنار ساحل حرکت کرده و در مناطق توریستی آنتالیا مثل کاش و فتحیه توقف می کنند.

کشتی

بسیاری از گردشگران از رودس یونان وارد آنتالیا می شوند. همچنین می توانید از جزیره ای کوچک در یونان  به نام کاستلوریزیو وارد آنتالیا شوید.

قطار

نزدیکترین ایستگاه قطار آنتالیا در فاصله ۱۲۲ کیلومتری شمال شهر و در بوردور واقع شده است. البته مدتی است که حرکت مستقیم قطار از این مسیر متوقف شده، اما می توانید بلیت اکسپرس پاموکاله را تهیه کنید. در صورتی که در بوردور بودید، می توانید با یک مینی بوس به آنتالیا بروید، که یک ساعت و نیم به طول می انجامد. شاید پیچیده به نظر برسد، اما اگر از نظر بودجه در تنگنا بودید، همچنان گزینه مناسبی به نظر می رسد.

راه های ارتباطی داخلی در آنتالیا

در آنتالیا وسایط حمل و نقل عمومی مختلفی مانند اتوبوس، تراموا، مینی بوس، تاکسی و دولموش در دسترس می باشد.

اتوبوس

در آنتالیا، خطوط اتوبوسرانی از مناطق مختلف شهر، خدمت رسانی می کنند. بیشتر اتوبوس ها دارای سیستم تهویه و تلویزیون می باشند.

دولموش

دولموش به معنای پرشده می باشد. دولموش می تواند یک تاکسی بزرگ، یک تاکسی معمولی، یک اتومبیل استیشن و یا یک مینی بوس باشد که در مسیر مشخصی تردد می کند. بیشتر پایانه های حمل و نقل عمومی آنتالیا، دارای ایستگاه دولموش می باشند. در آنتالیا، دولموش ها منتظر نمی مانند تا کامل پر شوند. به جای آن، جدول زمان بندی دارند. هرچند، دولموش های پرنشده آرام تر حرکت می کنند تا مسافران بیشتری جذب کنند.

تاکسی

ایستگاه های تاکسی در کل شهر آنتالیا، با راننده های چای به دست که داخل ایستگاه نشسته اند، مشخص هستند. تمام تاکسی ها مجهز به تاکسی متر بوده و قیمت آن در شب ها ۵۰% بیش از روزهاست.

تراموا

تراموای تاریخی اهدایی شهر نورنبرگ آلمان بوده و ساحل کونیالتی غربی و موزه استانبول را به بخش شرقی مرکز شهر متصل می کند.

سیستم جدید تراموا شامل یک خط می شود که مسیر آن میدان فاتح، اوتوگار، مرادپاشا و عصمت پاشا را در بر می گیرد. برای رفتن به قالیچی یا بازدید از اماکن تاریخی، در ایستگاه عصمت پاشا از قطار پیاده شوید.

اتومبیل کرایه ای

اتومبیل کرایه ای هم در پایانه های اتوبوسرانی، فرودگاه و مراکز شهر، در دسترس هستند. توصیه می شود که برای دسترسی به مرکز شهر از اتومبیل استفاده نکنید، چون شلوغی و کمبود جای پارک، یکی از معضلات است. می توانید از افراد جوانتر که انگلیسی بلد هستند، پرسش کنید. مراکز گردشگری هم نقشه شهر را عرضه می کنند.

دوچرخه

استفاده از دوچرخه در خیابان های پرتردد آنتالیا، بسیار خطرناک و خسته کننده است. هرچند، که مسیرهای مختص عبور دوچرخه هم در برخی معابر وجود دارد.

سیستم جدید تراموا در حال حاضر شامل یک خط می باشد.

دیدنی های آنتالیا

بخش قدیمی قالیچی

قالیچی، دارای خیابان های باریک بوده که درون دیوارهای شهر محصور شده اند، البته این دیوارها در حال حاضر بخش قدیمی را از سر و صدای جمعیت میلیونی در امان نگاه می دارد. بخش شمالی قالیچی (سلجوق و توزکولار) عمدتاً از مغازه ها و رستوران های توریستی تشکیل شده است.

ساحل کونیالتی (غرب شهر)

آکوالند مجموعه  بزرگی از پارکهای آبی و ساحلی می باشد.

آکواریوم آنتالیا بزرگترین آکواریوم تونلی جهان است.

از دیگر مکان های تفریحی آن می توان به ساحل لارا در شرق شهر اشاره کرد.

فعالیت ها

عمده بناهای تاریخی آنتالیا را می توان در مجاورت خیابان باریک قالیچی پیدا کرد. آثار مهم تاریخی، معماری و باستانی عبارتند از: مناره ایولی، مدرسه قره تای، برج هیدیرلیک، مسجد آهی یوسف، مسجد اسکله، مسجد مرادپاشا، مسجد تکلی محمدپاشا، مسجد شیخ سینان اسفندی، گنبد هادریان، مسجد بالی بی، و برج ساعت. قدمت بیشتر این بناها به دوران هلنیستیک برمی گردد. همچنین موزه آنتالیا مجموعه تاریخی باارزشی دارد.

گزینه پیش رو دیگر، قایق سواری در سواحل مدیترانه است. قایق های صبحگاهی کندتر از قایق های عصرگاهی هستند.

خریدنی ها و بازارهای آنتالیا

سوغاتی های رایج شامل گلیم، چشم نظر، لباس های با برند غیراصلی، کفش، گیاهان معطر، می باشد.

مرکز خرید تراسیتی، مرکز خریدی مدرن در لارا می باشد که مغازه های برندهای بین المللی در آن قرار دارند.

بسیاری از داروهای نسخه ای (در آمریکا و اروپا) در این شهر، بدون نسخه، به صورت قانونی عرضه می شوند. از میان پرفروش ترین آنها می توان به Viagra، Prozac، Ventolin، Xenical، و قرص های ضدبارداری و آنتی بیوتیک های مختلف، اشاره کرد.

غذا و رستوران های آنتالیا

غذا بسیار ارزان و مناسب است. خدمات به صورت کامل عرضه می شود.

رستوران MCYörüks یک رستوران نسبتاً خوب در مرکز شهر بوده که غذا را همراه با نوشیدنی های الکلی و غیرالکلی مختلف سرو می کند.

رستوران هاکان اوستا باکلاوارلی، سراسر و قالیچی کورباچیسی از دیگر رستوران های آنتالیا است.

نوشیدنی

شب های تابستان در آنتالیا به یاد ماندنی است. گزینه های پیش رو عبارتند از بارهایی که نارگیله (قلیان) عرضه می کنند، بازی ، موسیقی زنده و دیسکوتک .

هتل های آنتالیا

آنتالیا را می توان به دو منطقه اصلی تقسیم نمود. بخش قدیمی شهر (قالیچی) پر از بناهای تاریخی زیبا با مهمان پذیرهای کوچک و بخش مدرن با هتل های مجلل. در شرق، هتل های ساحلی ۴ و ۵ ستاره  با تمام امکانات وجود دارند.

مناطق دیدنی اطراف

کمر در جنوب غربی یک منطقه گردشگری دریایی همراه با بناهای تاریخی، شب های دل انگیز و هتل هایی است که تا آنتالیا نیم ساعت فاصله دارند.

آلانیا در جنوب شرق این شهر یکی از مناطق گردشگری بسیار محبوب است. کاش که در فاصله ۲ ساعتی آنتالیا قرار دارد، یکی دیگر از گزینه های مناسب در تعطیلات طولانی مدت است.

از مرکز مسافربری دنیزلی، اتوبوس ها و قطارهای مسافربری حرکت می کنند. از آنجا با دولموش می توانید با طی فاصله ۱۰ مایلی، به پاموکاله برسید. در طول فصول پرگردشگر، اتوبوس ها از مراکز توریستی مانند استانبول، آنتالیا، آنکارا، فتحیه، بدروم، مارماریس و سلجوق، به صورت مستقیم خدمات ارائه می دهند. کالکان در غرب کاش، حدود نیم ساعت با آن فاصله دارد. اینجا یکی از زیباترین اسکله های تجاری با خیابان های سنگفرش و رستوران های با کیفیت بالا است.

در نزدیکی پاتارا یکی از بهترین سواحل شنی طلائی در ساحل مدیترانه قرار دارد، و حتی در صورت عدم اقامت هم می توانید از آن بازدید کنید.

چیرالی یک شهر ساحلی در فاصله نزدیکتر به آنتالیاست که مهمانخانه های سطح متوسط و آرامی دارد. به دلیل ورود لاک پشت های آبی به ساحل به منظور تخم گذاری در شن، از توسعه ساحل در این شهر، جلوگیری شده است.

ساحل مجاور الیمپوس هم همانند ساحل ادراسان، ساحل سنگلاخی زیبایی است. امکانات الیمپوس به خاطر خانه های درختی که جوانان بیشتر دوست دارند، بیشتر مناسب کوله پشتی داران است.

دمره در غرب الیمپوس قرار داشته و جایی است که کلیسای سنت نیکولاس در آن واقع شده است. درست در نزدیکی دمره مقبره های کوهستانی لیسیایی در صخره ها قرار دارند.

در منطقه آنتالیا تعدادی از شاخص ترین آثار باستانی رومی مانند پرج و آسپندوس، و سالم ترین آمفی تئاتر به جا مانده از دوران روم، واقع شده است.

——————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Buy now