تور پوکت
۲۱/۱۰/۱۳۹۴
تور هند
۲۱/۱۰/۱۳۹۴
تور مالزی

تورمالزی

ردیفنام هتلخدماتدرجهیک نفردونفرنفر سومکودک
۱رادیسون بلو - Radisson BlueHB - فقط صبحانه423.570.00020.157.00020.157.00015.600.000

تورمالزی ۷ شب ۸ روز اقامت در هتل ۵ ستاره ایستانا کوالالامپور

تور مالزی هتل ایستانا کوالالامپور

 

تورمالزی ۷ شب و ۸ روز اقامت در هتل ۵ ستاره پاسیفیک ریجنسی کوالالامپور

هتل پاسیفیک ریجنسی کوالالامپور مالزی

 

درباره مالزی

شناختن مالزی یعنی عاشق آن شدن. دیگ درهم جوشی از نژادها و مذاهب، جایی که مالایی‌ها، هندی‌ها، چینی‌ها و گروه‌های قومی بسیار زیاد دیگر با صلح و صفا در کنار هم زندگی می‌کنند.

شناختن مالزی یعنی عاشق آن شدن. دیگ درهم جوشی از نژادها و مذاهب، جایی که مالایی‌ها، هندی‌ها، چینی‌ها و گروه‌های قومی بسیار زیاد دیگر با صلح و صفا در کنار هم زندگی می‌کنند. چند فرهنگی بودن نه تنها مالزی را به بهشت هنر آشپزی تبدیل کرده، بلکه همچنین مالزی را به محل برگزاری صدها جشنواره هزار رنگ بدل ساخته است. جای تعجب ندارد که ما عاشق جشن گرفتن و معاشرت هستیم. مردمان مالزی، آدم‌هایی راحت، خونگرم و صمیمی هستند.

مالزی به لحاظ جغرافیایی، همانند فرهنگ خود متنوع است. مالزی به ۱۳ ایالت و ۳ ناحیه فدرال تقسیم می‌شود، که دریای جنوب چین ۱۱ ایالت و ۲ ناحیه فدرال (کوآلالامپور و پوتراجایا) در شبه جزیره مالزی و دو ایالت و ۱ ناحیه فدرال (لابوآن) را در شرق مالزی از هم جدا می‌کند.

یکی از جذابیت‌های اصلی مالزی، تضادهای شدید آن است. آسمانخراش‌های برج مانند در کنار خانه‌های چوبی ساخته شده بر روی پایه‌های بلند جوبی، و هتل‌های پنج ستاره در فاصله چند متری صخره‌های قدیمی قرار دارد. مخفیگاه‌های جالب را می‌توان در ارتفاعات یافت که در پایین به سواحل گرم و شنی و به جنگل‌های انبوه و مرطوب حرا منتهی می‌شوند.

برای یک تعطیلات عالی سرشار از شگفتی، فرهنگ التقاطی و جاذبه‌های طبیعی الآن وقتش است جایی که باید بروید، مالزی است.

۲۵ تجربه برتر

۱- بلندترین برجهای دوقلوی جهان, برجهای دوقلوی پتروناس, (Petronas) کوالا لامپور(Kuala Lumpur)

برجهای دوقلوی پتروناس مالزی

بلندی برجها از سطح خیابان در حدود ۴۵۱٫۹ متر است, همچنین نماد این برجها در جهان بسیار مشهور می باشند، در حال حاضر برجهای دوقلوی پتروناس بلندترین ساختار دوقلوی جهان و پنجمین آسمان خراش بلند در دنیا هستند.همچنین پل آسمانی (skybridge) که دو برج را به هم متصل می کند بلند ترین پل دو طبقه ای می باشد که مکانی فوق العاده برای مشاهده اطراف را برای شما فراهم می کند.برجهایی با ۸۸ طبقه شیشه ای و طرح استیل برای نمای بیرونی به همراه نمای سنتی داخلی الهام گرفته شده در ان که همگی منعکس کننده آرمان های مالزی در حال پیشرفت در عرصه جهانی با حفظ هویت ملی خود است

کارهایی که باید انجام بدهید

    بازدید از پل آسمانی (skybridge) درطبقه ۴۱ و عرشه مشاهده در طبقه ۸۶ برای یک نمایش با شکوه از خط افق زیبای شهر.

۲- هر چقدر دلتون می خواد خرید کنید تا از خستگی بیهوش بشید – BBKLCC, کوالا لامپور

مراکز خرید مالزی

انتخاب عنوان برجسته چهارمین شهر برتر دنیا برای خرید توسط یکی از برنامه های پر طرفدار کانال CNN به عنوان CNNGO عملا نشان دهنده این است که کوالالامپور به واقع بهشت خریداران است.توجه داشته باشید که سه تا از ده مرکز بزرگ خرید در دنیا در کوالالامپور واقع شده.محدوده BBKLCC که از بوکیت بینتانگ (Bukit Bintang) تا KLCC دامه می یابد در حقیقت شما را در یک پهنه از گزینه های فراوان برای خرید و لذت بردن مثل مد روز، غذا و سرگرمی رها خواهد کرد و باور داشته باشید شما خود را در انتخاب عظیمی از مارک های محلی و بین المللی در سراسر این ۹ مرکز بزرگ خرید گم خواهید کرد. ولی زیاد نگران نباشید, این مراکز خرید به خوبی از طریق گردشگاهها و معابر پیاده به هم متصل شده و از طریق یک شبکه کارآمد حمل و نقل عمومی مثل مونو ریل, LRT , اتوبوس و تاکسی تحت پوشش قرار می گیرند.

کارهایی که باید انجام بدهید

    برنامه ریزی یک سفر به کوالالامپور در طول هر یک از دوره های حراج بزرگ

    گشت و گذار و شکستن قوانین محدود کننده خود برای خرید از این ۹ مرکز بزرگ خرید در BBKLCC

۳- پاتوغی برای دوستداران و هواخواهان غذا و نوشیدنی – خیابان آلور(Jalan Alor) – کوالا لامپور

خیابان آلور

واقع شده در قلب کوالالامپور.خیابان الور (Alor) یکی از محبوب ترین پاتوغ های هواداران مواد غذایی در مالزی است. در طول روز نسبتا آرام ولی با پایین رفتن خورشید خیابان تبدیل به یک عرصه پرازدحام برای هواداران مواد غذایی در فضای بازمی شود. اکنون زمان زبانه کشیدن اتش وک(woks) ] wok نوعی ظرف اشپزی محلی در مالزی است[ دستفروشان ونشستن به ستون مشتریان گرسنه بر روی میز و صندلی های موقتی کنار خیابان است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    مکانی برای ترتیب دادن یک ضیافت برای ذائقه های شما از قبیل چار کویی تییو (char kuey teow) , بال مرغ یا ماهی کبابی, ساتی کبابsate) ) , خرچنگ تند (chilli crabs) و آسام لاکسا (assam laks) وچیزهای دیگر.

    میوه های محلی همان فصل را حتما امتحان کنید. معروفترین این میوه ها از قبیل دورین(durian) , منگوستیین(mangosteen) و رامبوتان) (rambutansرا می توان در غرفه میوه ها در امتداد خیابان پیدا کرد.

۴- یک ایینه شیشه ای رنگارنگ از فرهنگ- بازار مرکزی – محله چینی ها وهند کوچک – کوالالامپور

مناطق و فضاهای قومیتی مختلف در کوالالامپور از محبوب ترین نقاط توریستی شهر بشمار می روند.بازار مرکزی (center market) که در سال ۱۹۳۰ میلادی که بر بالای ان حک شده با الهام از سبک هنری دکو(Deko) ساخته شده , یک مکان عالی برای پیدا کردن صنایع هنری و دستی محلی است .یک کم پایین تر از بازار مرکزی, به محله چینی ها که یکی از نقاط شلوغ فرهنگی وخرید است خواهید رسید.از چیزهای قابل توجه در محله چینی ها می توان به ساختمانهایی که سال ساخت آن رویش حک شده, خانه های تمیز و معابد نام برد. هند کوچک پر جنب وجوش در منطقه بریکفیلدز(brickfields) ارائه کننده یک نگاه اجمالی به شیوه زندگی جامعه هندی، از لباس های رنگارنگ تا ادویه کاری آتشین معروف شان است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    دل حس چشایی خودتان را با انتخاب گسترده ایی از خوراکی های محلی که در طول پیاده روی سرپوشیده کاستوری(kasturi) بیرون بازار مرکزی(center market) فروخته می شوند آب کنید .

    بازدید از محله چینی ها در طول رژه فانوس سالانه و جشن سال نو چینی.

    قدم زدن در محله هندی ها (هند کوچک (little India) ( در جشنواره سالانه دیپاولی(deepavali) .

۵- سرگرمی هایی که هرگز متوقف نخواهند شد گنتینگ هایلند (Genting highland) – پهانگ (Pahang)

نشسته بر بالای کوه یلیوکالی(Ulu kali) با ارتفاعی درحدود ۱۸۰۰ متر از سطح دریا. گنتینگ هایلند محل توقف و رفت و امدی است با هتلهای مجلل , شهر بازی , پارک ابی, یک کازینو با مراکز سرگرمی گوناگون , رستوران ها و خرده فروشان کوچک. آب و هوای سرد و نزدیک به کوالالامپوربا فاصله تقریبی حدود یک ساعت رانندگی آن را به گریز گاه کوهستانی محبوبی برای مردم شهر تبدیل کرده است. گنتینگ هایلند همچنین تنها منطقه مجاز برای قمار درخاک کشور مالزی است.

۶- میراث های تاریخی باقی مانده وفروشندگان مواد خوراکی- جرج تاون- پنانگ

اعطا عنوان معتبر میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۰۸، برای پنانگ سرزنده با قدمتی ۲۰۰ ساله ازتاریخ وفرهنگ در ویترین افتخاراتش باعث بالندگی آن شده. نگهداری و حفظ خوب از ساختمانهای به جا مانده از دوران استعمار و معماری تاریخی آنها کششی گریز ناپذیر برای دوستاران هنر ایجاد کرده است. مادامی که معاملات سنتی از نسلی به نسل دیگردست به دست می شود این اطمینان حاصل می شود که فرهنگ قدیمی دست نخورده باقی می ماند. جورج تاون همچنین به واسطه غذاهای خوش رنگ وبویی که آب دهن توریست ها وافراد مختلف را جاری می کند بسیار مشهور است .بنابراین مواد غذایی یک عامل جذب هواداران آن از سراسر دنیا به سواحل گرمش است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    رفتن به یکی از مراکز میراث فرهنگی شهر پیاده یا با تریشو(وسیله ای است برای جابجایی مسافر که بازارش در هند وکشورهای جنوب شرق آسیا بسیارپر رونق است.این وسیله که در اصل یک دوچرخه است که برای حمل یک یا دو مسافر طراحی شده

    شیرجه رفتن به یک سفر با شکوه برای تجربه کردن سرو و خوردن غذاهای متنوع محلی موجود در رستورانها و همچنین از فروشندگان سرخوش خیابانی مثل کویی توو (kuey teow) و رشته فرنگی میگو

۷- رمز و راز، اسطوره، افسانه – لنکاوی – کداه

بخشی از مجمع الجزایری از ۹۹ جزیره گرمسیری در سواحل کداه, جزیره لنکاوی است که با عنوان های زیادی دراسطوره ها و افسانه های قدیمی که آن را در برگرفته یاد شده و براستی جزیره ای پر از چشم اندازها و مناظر زیبایی طبیعی است.در سال ۲۰۰۷ توسط سازمان میراث جهانی یونسکو به عنوان یک ژئوپارک جهانی با میراث متنوع و حیرت انگیز زمین شناسی به قدمت ۵۰۰ ملیون سال برسمیت شناخته شد. همچنین لنکاوی به واسطه اینکه یک منطقه آزاد تجاری و معاف از حقوق گمرکی است مقصد محبوبی برای خریداران و توریستان بشمار می رود.

کارهایی که باید انجام بدهید

    یک سفر یک روزه به پارک دریایی پوالا پایار( Pulau Payar) که بهشت محبوب غواصان است

    افراط در طیف وسیعی از ورزش های آبی از قبیل قایق رانی، قایق سواری و جت اسکی

    خرید تا مرض بیهوشی از منطقه آزاد کواه(kuah)

    لذت بردن از یک سفر هیجان انگیز با تله کابین تا رسیدن به بالای گانانگ مت چینکانگ( Gunung Mat Chincang )

۸- مقیاس جدیدی از ارتفاع – پارک کینابالو– صباح

یک سایت میراث جهانی یونسکو- پارک کینابالو همانند مکانی است بر بالای مرتفعترین کوه مالزی کوه کینابالو و یکی از قله های مرتفع جنوب شرق آسیا. مقصدی مورد علاقه در میان روح های پر ماجراجوی علاقهمند به ارتفاع , چشم اندازی از قله کوه کینابالو که هیچگاه برای بار دوم نمی توان شرحی برای آن داشت. همچنین این پارک , سرزمین عجایب از گنجینه های زیست محیطی و پر از هزاران گونه گیاهی و حیوانی، از جمله تعداد زیادی از گونه های بومی است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    مشاهده طلوع آفتاب در کوه کینابالو ( نیازمند آمادگی جسمانی خوب وآموزش قبل از آن است)

    استراحتی همراه با نگاهی به طراوت اطراف چشمه آب داغ پورینگ (poring)

    رفتن به دوچرخه سواری در کوهستان و یا جنگل نوردی

۹- رها شدن به جهان زیر آب – جزیره سیپادان ، صباح

امتیازی به عنوان یکی از سایتهای برتر غواصی در جهان, برای جزیره سیپادان بخاطر داشتن یک تجربه واقعا جادویی و خیره کننده در زیر آبهای آن است. این بستر زیر آبی در قلب اقیانوس هند و آرام واقع شده. آبهای جزیره سیپادان از غنی ترین زیستگاه های دریایی در جهان است، این جزیره اقیانوسی با چندین نقطه برای یک قواصی هیجان انگیزاست , ازجمله این نقاط می توان به باغهای معلق، محل ماهی های کوتر و غار لاک پشتها اشاره کرد. یکی از ویژگی های مهم و هیجان انگیز آن (و قطعا نه برای کسانی که ضعف قلبی دارند)، رها شدن ناگهانی، همانند یک قطره در عمق ۶۰۰ متری درحالیکه یک ثانیه قبل از آن آب فقط تا بالای زانو بود.

کارهایی که باید انجام بدهید

    اکتشاف و ماجراجویی کنید در زیبایی های زیر آب یکی از جزایر معروف جهان در هر یک از ۱۳ سایت اصلی غواصی در آن

    رفتن به جزایر نزدیک به مابول (Mabul) و کاپاتای(Kapatai)

۱۰- مرداب های مانگروو و اورانگوتان – منطقه حفاظت شده کبیلی- سپیلوک – صباح

نامیده شد بعد از جاری شدن دو رود به داخل آن, منطقه حفاظت شده کبیلی سپیلوک منطقه جالبی از گونه های گوناگون حیات وحش و پوشش گیاهی که عمدتا شامل شده از جنگلهای مانگروو Mangrove)) و دیپتروکارپ Dipterocarp)).چندین مسیر پیاده روی در داخل این جنگلها موجود است که شما را از جنگلهای کوهستانی گرمسیری به مرداب های مانگروو راهنمایی می کند. همچنین منطقه حفاظت شده دارای پناهگاه معروفی برای اورانگوتانهاست که در دنیا به نام سپیلوک (sepilok) شناخته می شود, که در آن شما می توانید از نزدیک این گونه میمون باهوش را ببینید ودر مورد آنها اطلاعات کسب کنید.

کارهایی که باید انجام بدهید

    به یکی ازمسیرهای پیاده روی طبیعی رفته و آن را دنبال کنید مثلا راه های منتهی به برکه ها یا جنگلهای مانگروو

    بازدید از پناهگاه اورانگوتانها (sepilok) برای کسب اطلاعات بیشتردر باره چگونگی حفاظت و کمک رسانی به آنها

    بازدید از جنگل های حاره ای و مرکزاکتشافات آن برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این جنگلهای انبوه و تلاش های صورت گرفته برای حفاظت از آنها

۱۱- یک سفر سیاحتی اکتشافی بروی رودخانه – رودخانه کیناباتانگان ، صباح

رودخانه کیناباتانگان طولانی ترین رودخانه در صباح است. این مکان یکی از متنوع ترین اکوسیستم های طبیعی در جهان است، به خصوص در اطراف پایین ترین حوضه آن.در پایین رودخانه کیناباتانگان, دشت سیلابی که توسط جنگل گرمسیری پوشیده شده, پناهگاه حیات وحش مشهوری است که در آن گونه های عجیب و غریبی مانند میمون پوزه دراز، کرگدن سوماترایی و فیل آسیایی را می توان یافت.سفر بر روی رودخانه بهترین راه برای کشف اکوسیستم غنی کیناباتانگان و حیات وحش فراوان آن است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    رفتن با یک کروز رودخانه ای برای گشت زنی در نقاط مختلف حیات وحش حاشیه رودخانه

    رفتن با یک کروز رودخانه ای در شب برای برای دیدن حیات وحش شبانه در زیستگاه طبیعی خود

۱۲- چای بعد از ظهر با بیسکویت – ارتفاعات کامرون هایلند – پهانگ

واقع شده در منطقه تیتوانگسا (Titiwangsa) در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا, کامرون هایلند بزرگترین ریزورت (resort)) – ریزورتها محل هایی برای استراحت ویا تفریح وجذب بازدید کننده ها برای تعطیلات وایام توریستی هستند) در ارتفاعات مالزی است . آب و هوای سرد آن را به محیط زیستی برای کشت انواع محصولات از جمله چای، گل،کاکتوس، سبزیجات و توت فرنگی تبدیل کرده است. لذت بردن از چشم اندازهای زیبا از مزارع چای همراه با تداخل تپه های مواج، که می تواند بیش از طراوت یک فنجان چای لذت برد.

کارهایی که باید انجام بدهید

    بازدید از مزرعه چای شرکت BOH برای یادگیری در مورد فرآیند چای گیری، به همراه یک فنجان چای داغ با یک چشم انداز کامل ازکشت و زرع گسترده از مزارع چای

    توت فرنگی های خود را خودتان بچینید وبه خانه ببرید

    لذت بردن از یک پیاده روی آرامش بخش در جنگل های خز گرفته دلربا

۱۳- با تقریب حدود ۱۳۰ ملیون سال قدمت , تامان نگارا پارک ملی برتر مالزی است یکی از قدیمی ترین جنگلهای انبوه جهان است. مکانی با گونه های گوناگون گیاهان و جانوران و همچنین مناظر طبیعی شگفت انگیز. این جنگل انبوه بکر ازطرفی در محل کوه تاهان (Tahan)، بلندترین کوه در شبه جزیره مالزی قرار گرفته است. داشته باشید یک چشم انداز کامل از جنگلهای اطراف از طریق طولانی ترین گردشگاه سایبانی در دنیا و یا شرکت در فعالیت های مختلف و جاذبه های موجود در هر یک از چهار نقطه ورود به پارک.

کارهایی که باید انجام بدهید

    پیاده روی در امتداد طولانی ترین گردشگاه سایبانی دنیا و لذت بردن ازمشاهده چشم اندازهای اطراف در حالیکه ۴۵m از سطح زمین بالاتر هستید

    کاوش در غارهای باستانی آهکی

    انتخاب نوع فعالیت ماجراجویی خود که در ورودی های پارک ارائه می شوند

    بازدید کنید از محل اقوام بومی به نام اورنگ اصلی

    گذراندن یک شب در مخفیگاه برای مشاهده و گرفتن یک نگاه اجمالی از حیات وحش در شب

۱۴- بزرگترین غار اتاقی شکل در دنیا – پارک ملی مولو ، ساراواک

مولو در سال ۲۰۰۰ در سایت میراث جهانی یونسکو به عنوان محلی از مجموعه های قابل توجه از گنجینه های طبیعی، از جمله خوشه سنگ آهکی تیز به نام های پیناکل ( (Pinnacle برسمیت شناخته شد ، و اتاق غارساراواک ، بزرگترین اتاق غار جهان که بزرگی ان برابر با ۴۰ عدد هواپیما بوئینگ ۷۴۷ است. در همین حال، غار گوزن بزرگترین غارگذرگاهی جهان با یک سنگ منحصر به فرد از یک شبح که شبیه مشخصات آبراهام لینکلن، رئیس جمهور۱۶ امریکاست.

کارهایی که باید انجام بدهید

    بازدید از چهار غار اصلی – گوزن(Deer)، بلند(Long)، ویکی و باد

    پیاده روی در امتداد پل معلق سایبان دار در ۴۸۰ متری

    رفتن به یکی از مسیرهای پیاده روی هیجان انگیز در طبیعت ، به عنوان مثال قلل آهکی ویا محل گیاهان دارویی

۱۵- داستان دریا نوردی، جذابیت عصر قدیم – شهر ملاکا ، ملاکا

یک زمانی یکی از مهم ترین بنادر تجاری بین المللی بود, ملاکا در حال حاضر یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشکری در این کشور است.یک شهر میراث جهانی یونسکو, ملاکا زادگاه تاریخی و فرهنگی کشور محسوب می شود, با بیش از ۶۰۰ سال از تاریخ که به نام آن است. بنای ساختمان های شهر نقطه عطفی در معماری منحصر به فرد آن است که میراث دار معماری انگلیسی، پرتغالی و هلندی است که همگی اشاره به گذشته استعماری این شهر دارد.

کارهایی که باید انجام بدهید

    پیاده روی پیرامون میراث باقی مانده در شهر, بازدید از جاذبه های تاریخی از قبیل قلعه پرتقالی ها ( Porta de Santiago ), مراکز تاریخی هلندی ها ) Stadthuys ) و موزه میراث تاریخی بابا نیونیا ( Baba Nyonya)

    نگاه کردن به یافته های بزرگ عتیقه درخیابان جونکر(Jonker) وخیابان تون تن چنگ لک.(Tun tan cheng lock)

    لذت بردن از حاشیه زیبای رودخانه و و دیدن بخش هایی از تاریخ ملاکا در کشتی بادبانی کنار رودخانه

۱۶- زندگی ایده ال در کنار ساحل دریا – جزیره تیومان – پهانگ

واقع در حدود ۵۶ کیلومتری از ساحل پهانگ, این جزیره مورد ستایش قرار گرفته است به عنوان یکی از بهترین ساحل های دنیا از هر نظر. منظره ای با قله های دوقلوی آتشفشانی برج مانند، شن و ماسه های نرم طلایی، جریان های هوای سرد کوه ها و آبشارهای با طراوت در میان جنگل های سرسبز گرمسیری, آبهای این جزیره با طیف متنوعی از گونه های آبزی، مرجان های رنگارنگ و سایت های غواصی مسحورکننده پر شده است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    غواصی در یکی از سایت های غواصی فراوانی که در اطراف جزیره موجود است

    رفتن به جزایر کوچک در پارک دریایی تیومان

    بازدید از روستاهای جذاب محلی مانند سلانگ(selang) ،تکک(Tekek) و جوارا(Juara)

۱۷- یک پیاده روی فراموش نشدنی در پارک – پارک ملی باکو ، ساراواک

واقع شده تنها در۳۷km کوچینگ (Kuching) , قدیمی ترین پارک ملی ساراواک ارائه می دهد پیش زمینه ایی عالی از جنگلهای انبوه ساراواک. منطقه ایی با یک اکوسیستم پر رونق،یکی از جالب ترین پارک های مالزی که تقریبا همه گونه گیاه که در جزیره بورنئو موجود است در اینجا می توان یافت. شبکه ای از مسیرهای پیاده روی در طبیعت که به بازدید کننده این اجازه را می دهد که برای کشف جاذبه های اطراف خود به سهولت در مسیر باشد.

کارهایی که باید انجام بدهید

    یکی از ۱۶ مسیر پیاده روی که در دسترس است را برای کشف اکوسیستم منحصر به فرد پارک دنبال کنید

    هوشیاری خود را برای دیدن حیات وحش پیرامون این منطقه حفظ کنید، به ویژه برای دیدن میمون پوزه درار بومی آن

    رفتن به تماشای برخی از ۱۵۰ گونه پرنده ساکن دراین پارک

۱۸- زمانی که سرگرمی یک کسب و کار جدی است – سان وی لاگون , سلانگور

برای انجام برخی سرگرمیها در زیر نور خورشید , سری به سان وی لاگون بزنید. یک شهربازی و سرگرمی های فراوان با دریافت چندین عنوان و جایزه معتبر, با فاصله زمانی درحدود ۱۵ دقیقه از شهر کوالالامپور. در اینجا شما پنج پارک بازی و سرگرمی متفاوت را در یک قسمت شگفت انگیز با قدرت انتخاب بیش از ۸۰ گونه وسیله و جاذبه سرگرم کننده مختلف پیدا خواهید کرد.

کارهایی که باید انجام بدهید

    با شما ,یکی از پارکهای آبی، بازی و سرگرمی، حیات وحش ، پارک افراطی ها(Extreme) و پارک جیغ(Scream) را انتخاب و یا تمام روزتان را در پارک رقص بگذرانید

    تجربه گشت و گذار دربزرگترین ساحل شنی مصنوعی ساخته شده توسط بشردر جهان, طولانی ترین پل معلق عابر پیاده جهان, بلندترین اسلیگ شات (وسیله ای شبیه پلخمون یا فلاخون که گوی حامل دو مسافر را به آسمان شلیک می کند (Slingshot)) موجود در اسیا, اولین باغ وحش تعاملی در مالزی, یکی از طولانی ترین مسیرهای انتقال توسط چرخ نقاله flying fox trail) ( در اسیا, و اولین سینمای ۵ بعدی آبی در دنیا, همه را با هم در یکجا داشته باشید.

۱۹- بازی با زمان برای همه – شهر لگوها و سلام به شهر کیتی – جوهور

اگر شما به دنبال تفریح و ماجراجویی برای تمام خانواده خود هستید, شهر بازی جوهور آخرین , پیشرفته ترین و نوآورانه ترین در صنعت وسایل بازی وسرگرمی را به شما ارائه می دهد . برای اولین بار در نوع خود در آسیا و دراولین پارک بین المللی مالزی، شهر لگوها ارائه می دهد تجربه یک پارک درجه یک با هیجان استفاده ازوسایل بازی، فعالیت های گروهی و مناطق مخصوص برای اجرای آنها . جاذبه اصلی پارک دنیای کوچک (MINILAND)، یک کپی مینیاتوری از نشانه ها و سمبلهای محبوب در آسیاست که با بیش از ۳۰ میلیون آجر لگو ساخته شده. سلام به شهر کیتی , اولین بار سلام وخوشامد گویی توسط شخصیت معروف ژاپنی در خارج از آن کشور, گربه دوست داشتنی سانریو (Sanrio) به دوستارانش در ابتدای ورد به شهر سلام می کند. برجسته ترین قسمت شهر قلعه تاریک است, یک جای هنری برای تجربه های جذاب گروهی, که در اصل خانه کیتی است. یک خانه نمادین که پر شده بالا و پایین آن با سلامهای معروف کیتی.

کارهایی که باید انجام بدهید

    بازدید از هر هفت جاذبه در درون لگولند که هر کدام ارائه دهند هیجانات و تجارب مختلفی است

    تماشای یک اجرای زنده توسط کیتی و دوستان در محلی به نام پورفکت (Purrfect stage)

۲۰- موزه فرهنگ زندگی سنتی – روستای سنتی ساراواک – ساراواک

واقع شده در دامنه کوه افسانه ای سنتوبونگ ((Santubong , برنده جایزهای متعدد در ویترین موزه زندگی ساراواکی بیان کننده میراث غنی فرهنگی در آن است. اینجا محل اجرای نمایشی از لباس، صنایع دستی، شیوه زندگی و خانه های سنتی محلی در جوامع بزرگ قومیتی با یک عملکرد فرهنگی است که دو باردر روز انجام می شود. در میان صنایع دستی منحصر به فردی که می توان آن را در اینجا یافت دانه های ساراواکی و پائو کامبو((( PUA Kumbu نوعی بافته نساجی سنتی) است. این روستای فرهنگی همچنین محل هیجان انگیزی برای رویدادهای بین المللی از قبیل جشنواره جهانی موسیقی جنگلهای انبوه بارانی و جشن جهانی برداشت محصول است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    بازدید از خانه های بلند محلی (longhouses ) برای یک نگاه اجمالی به زندگی هر یک از قبیله های قومی

    همراه شدن در کارگاه آموزشی موسیقی گروهی در خانه موسیقی جنگلهای انبوه بارانی

    رفتن به راهای منطحی به طبیعت پنان (penan)

۲۱- محل طلاقی مد و ارزشها – جوهور پریمر اوت لت – جوهور

اولین مرکز عرضه مستقیم کالا باز شد در مالزی, جوهور پریمر اوت لت پناهگاهی برای خرید با مجموعه ای از ۸۰ طراح با نام تجاری فروشگاه های خروجی آنها است. در اینجا، روزانه شما می توانید از تخفیف بین ۲۵-۶۵٪ برای کالای مورد نظرتان برخوردار شوید. بازارمرکزی عرصه مستقیم کالا واقع شده است در تقاطع بزرگراه شمال و جنوب و از بزرگراه لینک دوم، در حدود یک ساعت رانندگی از سنگاپور، سه ساعت از کوالالامپور و فقط یک فاصله کوتاه از فرودگاه بین المللی سنی ( Senai ).

کارهایی که باید انجام بدهید

    خرید تا مرز بیهوشی در خروجی های عرضه کالا مانند Armani , , Burberry, Coach, Ermenegildo Zegna, Gap, Guess, Lacoste, Nike, Polo Ralph Lauren, Salvatore Ferragamo و برندهای دیگر.

۲۲- ناهار خوردن، با جهانی که در زیر پای شماست – برج کوالالامپور – کوالالامپور

نشسته درمنطقه بوکیت ناناس (bukit nanas) با ارتفاع ۴۲۱ متر , این برج یکی از محبوب ترین نقاط تاپ شهر است. هفتمین برج بلند مخابراتی در جهان با یک عرشه مشاهده در ۲۷۶m بالاتر از سطح زمین و یک رستوران گردان که در آن شما می توانید از خط افق زیبایی شهر با یک نمای ۳۶۰ درجه لذت ببرید در حالی که مشغول صرف یک وعده غذای خوشمزه هستید. این برج که در داخل پارک حفاظت شده ایی دربوکیت ناناس واقع شده، یکی از قدیمی ترین پارکهای حفاظت شده در کشور مالزی است, و آن تنها برجی در جهان است که در داخل یک جنگل قرار گرفته است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    لذت بردن از چشم انداز با شکوه شهر ازمحلی به نام چشم پرنده bird’s eye) ) واقع در عرشه مشاهده برج

    سور (Savour ) ارائه می دهد مکانی مجلل برای صرف ناهار و شام با بهره گیری از یک نمای ۳۶۰° درجه از شهردر فضای رستوران گردان برج

۲۳- مشاهده صفوف منظم از یک میلیون نفر – غارهای باتو کیو ، سلانگور

شامل یک مجموعه ای از سه غار سنگ آهکی, افسانه غارهای باتو کیو با شکوه وغارمعبد بسیارمشهوری در آن نهفته است. مجسمه طلایی ۱۴۰ فوتی خدای موروگا ( Muruga ) ازدور نمایان است ,در پای پرواز از ۲۷۲ مرحله (پله) که منجر به رسیدن به معبد غاری که از همه بزرگتر است می شود. غارهای باتو کیو محل اصلی برگزاری جشنواره رنگارنگ تای پوسام (Thaipusam) دراین کشوراست ، که در آن صفوف رنگارنگ از فدائیان هندو دیده می شود که حامل کاوادیس kavadis)) برای ارائه به خدای موروگا (Muruga) هستند.

کارهایی که باید انجام بدهید

    استقامت خود را به آزمون بگزارید برای بالا رفتن از ۲۷۲ مرحله (پله) تمام راه تا رسیدن به غار معبد انتهای پله ها

    بازدید از غارهای باتو کیو در طی تای پوسام ( Thaipusam) تا شاهد یکی از بزرگترین گردهمایی ها و جشنواره های مذهبی باشید

۲۴- زندگی لوکس زیر آب – پارک دریایی تونکو عبدالرحمان , صباح

نام خود را از اولین نخست وزیر مالزی گرفته, این خوشه شامل پنج جزیره گایا (Gaya)مانوکان ( (Manukan، ماموتیک ( (Mamutik،ساپی (SAPI ) و سالوگ ( Sulug) که درسال ۱۹۷۴ به عنوان دومین پارک ملی صباح معرفی گردید. محلی محبوب درمیان غواصان و دوستداران و توریستهای اکوسیستم طبیعی. پارک آبی نسبتا کم عمق که از مرجان ها و گونه های آبزی فراوان پر شده,و مکانی مناسب برای غواصان تازه کار و اسنوکلرهاست. ویژگی های هر جزیره مجموعه ای متفاوت از گیاهان و جانوران,و پوالو گایا (Puala Gaya) که بزرگترین و رنگارنگ ترین جزیره در بین این پنج جزیره است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    رفتن برای شنا، غواصی و اسنوکلین در آب های فیروزه ای روشن

    افراط در انواع ورزشهای آبی، از جمله چتربازی با طناب متصل به قایق(parasailing) و جت اسکی

    دیدن ۵ جزیره نزدیک

۲۵- غواصی در میان لاشه کشتی وهواپیماهای غرق شده – جزیره ردانگ – ترنگانو

جزیره دلربای پوالا ردانگ واقع شده در ۴۵km خارج از سواحل ترنگانو. درآبهای روشن آن صدها گونه مرجان زندگی می کنند.ازنظر رتبه بندی یکی از بهترین ها در جهان , و دارای هزاران گونه مختلف دریایی از جمله شیطان دریایی (manta rays) ، سفره ماهی stingrays) ( و کوسه می باشد. بخشی از پارک دریایی دارای۳۱ سایت غواصی دیدنی و جذاب, از جمله کشتی های تاریخی غرق شده در جنگ جهانی دوم و یک باغ مرجانی سیاه و سفید است.

کارهایی که باید انجام بدهید

    رفتن برای غواصی و اسنوکلین در آبهای کریستالی و شفاف

    انتخاب کنید هر یک از ۳۱ سایت غواصی موجود دراین جزیره

آشنایی با ایالت های مالزی

 

ایالت های مالزی

 

ایالت پرلیس

۱- پادانگ بسار

این شهر مرزی محل ادغام مردم تایلند و مالزی به شمار می رود. بسیاری از مردم مالزی و تایلند برای خرید، کار و تفریح از طریق این محل به ترتیب به تایلند و مالزی سفر می کنند.

ایستگاه راه آهن نیز آنقدر طویل است که از یک طرف توسط مردم مالزی و از طرف دیگر توسط مردم تایلند اداره می شود. به غیر از ایستگاه های بازرسی مهاجرت و برخی از تابلوها، از آنجا که هر دو طرف از لحاظ فرهنگی با یکدیگر اجین شده اند، تشخیص مرز بین این دو کشور کار دشواری است.

در آن سوی ریل های راه آهن پکان سیام، این مخفیگاه عالی برای شکارچیان معامله، قرار دارد. این شهر مملو از پارچه ها، لباس، صنایع دستی، انواع غذاها، میوه ها و سوغات است.

چطور برویم؟

با قطار

آسان ترین راه برای رسیدن به پادانگ بسار آن است که شبانه از ایستگاه مرکزی کوالا لامپور قطار سریع السیر لانگاوی KTM را سوار شوید. این قطار هر روز حدود ساعت ۸ بعد از ظهر به سمت پادانگ بسار حرکت می کند و ۱۰ ساعت در راه است.

قصر عدالت

ایستانا کهاکیمان یا قصر عدالت یک ساختمان با شکوه است و اداره قضایی و دادگاه ها در آن واقع شده اند.

این مجتمع از یک ساختمان ۵ طبقه قوه قضاییه و دو ساختمان دو طبقه تشکیل شده است که دادگاه ها و دفاتر در آن قرار دارند.

از آنجا که این محدوده حیاط بزرگی دارد، اغلب به عنوان محل برگزاری مناسبت های ملی از قبیل جشنواره رنگ های مالزی و سایر مناسبت ها استفاده می شود.

این محوطه مناره های گنبدی شکل بسیار زیبا دارد که از لحاظ فاصله کانونی، محل بی نظیری برای گرفتن عکس در فضای آزاد است.

پادانگ بسار مالزی

۲- کوالا پرلیس

فعالیت اصلی این منطقه ماهیگیری است و رستوران های لوکس زیادی در این شهر ماهیگیری کوچک وجود دارند که غذاهای دریای سرو می کنند.

نه تنها غذاهای دریایی پرلیس تازه تر، بلکه نسبتا ارزان تر از غذاهای دریایی پایتخت هستند. لذت خوردن غذاهای دریایی در اینجا آن است که می توانید این مخلوقات کوچک که می خواهید چاشنی زده، پخته، سرخ کرده، یا کباب شده باشند، را انتخاب کنید تا برای شما سرو شوند.

چطور برویم؟

از راه زمینی

از بزرگراه شمال-جنوب (PLUS) در چانگلون خارج و وارد بزرگراه چانگلون-کوالا پرلیس شوید.

کوالا پرلیس مالزیکوالا پرلیس مالزی

۳- گوا کلام (غار کلام)

این غار آهکی به طول ۳۷۰ متر یکی از متمایزترین غارهای مالزی به شمار می رود که در نزدیکی شهر کوچک کاکی بوکیت (ترجمه تحت اللفظی آن “پای تپه” است) واقع شده است و گوا کلام (غار کلام) نام دارد. پارک تفریحی گوا کلام در ۳۳ کیلومتری شمال کانگار، مرکز ایالت، قرار دارد و “پیاده روی در غار” شگفت انگیز آن بسیار معروف است؛ جاییکه می توانید از یک سر غار وارد شوید و از محل دیگری بیرون بیایید.

تنها راه برای رسیدن به غار گذر از یک پل چوبی معلق به عرض ۸ فوت است. این پل کاکی بوکیت را به دره وان تانگا، دره ای که در انتهای مقابل گوا کلام است، وصل می کند. در سال ۱۹۳۵، یک مرد انگلیسی از این مسیر آبی استفاده کرد تا سنگ های معدنی قلع را از معدنی در نزدیکی ورودی رودخانه حمل کند از غار زیرزمینی بگذراند و به کاکی بوکیت ببرد.

امروزه، افراد محلی و گردشگران از یک پیاده روی چوبی روشن در داخل غار این مسیر را طی می کنند. شما می توانید بازمانده های عملیات معدن قلع را در داخل غار مشاهده کنید. همانطور که از درون غار می گذرید، صدای جریان آب زیرزمینی پرتلاطم همراه با صدای خفاش ها و چکیدن آب از طاقدیس ها مانند کنسرت صداهای طبیعی به گوش می رسد. مقداری ترسناک به نظر می رسد، اما به رمز و راز غاری که زمانی خانه مردان عصر حجر بوده است، می افزاید.

چطور برویم؟

با اتوبوس

در ایستگاه اصلی اتوبوس کانگار، اتوبوسی را سوار شوید که به کاکی بوکیت می رود. سپس ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید.

از راه زمینی

از بزرگراه شمال-جنوب (PLUS) در چانگلون خارج و وارد بزرگراه چانگلون-کوالا پرلیس شوید تا به کانگار برسید. از کانگار، در مسیری حرکت کنید که به سوی پادانگ بسار می رود و تابلوهایی را دنبال کنید به کاکی بوکیت یا وانگ کلیان را نشان می دهند.

گوا کلام (غار کلام) مالزی

۴- موزه کوتاکایانگ

طبق تاریخ، این زمین ۴٫۸۴ آکری جاییکه اکنون موزه ایالتی در آنجا قرار دارد، را راجا سید الوی به پسر کوچکش، سید سلیم ابن سید محمد الجفری، که وزیر ارشد شاه بود، اهدا کرده بود.

در اواخر قرن ۱۹، سید سلیم اقامتگاه خود را ساخت و تا زمانی که این زمین بعد از امضای قرارداد بانکوک در سال ۱۹۰۹ به دولت فروخته شد با خانواده اش در اینجا ماند. پس از آن، این ساختمان به اقامتگاه رسمی مشاوران دولت انگلیس تبدیل شد. اولین مشاور انگلیسی، آقای میدو فراست و جانشینان وی تا جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۱ در این خانه اقامت داشتد. از ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۳، اداره نظامی ژاپن این ساختمان را بدست گرفت و از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵، دولت نظامی تایلند در این ساختمان مستقر بود.

پس از استقلال مالزی، این ساختمان به اقامتگاه رسمی وزیر ارشد پرلیس تبدیل شد. پس از اینکه در اوایل دهه ۱۹۸۰ وزیر ارشد داتو جعفر حسن ساختمان را تخلیه کرد، به روما تتامو (مهمان خانه) معروف شد. در سال ۱۹۹۱، این ساختمان برای ساخت موزه ایالتی کنونی خراب شد. موزه ایالتی از لحاظ ساختار بسیار به این ساختمان قدیمی شباهت دارد. کمپلکس واریزان نگری (مجتمع میراث فرهنگی ایالتی) نیز در محوطه این موزه ایالتی قرار دارد.

چطور برویم؟

از راه زمینی

از شهر کانگار، وارد خیابان کولام شوید و به سمت شرق حرکت کنید تا به خیابان تون عبدل رازاک برسید. موزه در نزدیکی این تقاطع قرار دارد. بیمارستان کانگار یکی از بناهای اصلی نزدیم به موزه بیمارستان کانگار است.

موزه کوتاکایانگ مالزی

۵- پارک ایالتی پرلیس

این پارک در طولانی ترین محدوده تپه های آهکی کشور به نام محدوده ناکاوان واقع شده است. محدوده ناکاوان دامنه های جنگلی زیبا، صخره های عظیم، رودها و سیستم های غاری گسترده ای دارد.

برخی از جاذبه های اصلی پارم ایالتی پرلیس عبارتند از انواع مختلف غارها از قبیل گوا کلام و گوا وانگ بورما که در داخل توده آهکی ۵۰۰ ساله ستول واقع شده است. این پارک با مساحتی برابر با حدود ۵۰۰۰ هکتار، از منطقه جنگلی ماتا آیر و منطقه جنگلی وانگ مو تشکیل شده است.

این پارک محل مناسبی برای فعالیت های حیواناتی از قبیل میمون های دم کوتاه به شمار می رود و گیاهانی مانند زنجبیل، سرخس و درخت گل حنا که بومی این منطقه هستند در اینجا یافت می شوند. بازدیدکنندگان می توانند در خوابگاه ها یا کلبه ها ساکن شوند یا در محل مخصوص چادرزنی چادر بزنند.

افرادی که قصد دارند از این محل بازدید کنند باید از مدیریت پارم ایالتی پرلیس مجوز دریافت کنند و از خدمات یک جنگلبان یا راهنمای با تجربه بهره مند شوند.

چطور برویم؟

از راه زمینی

از بزرگراه شمال-جنوب (PLUS) در چانگلون خارج و وارد بزرگراه چانگلون-کوالا پرلیس شوید تا به کانگار برسید. از کانگار، در مسیری که به سمت پادانگ بسار – وانگ کلیان می رود، حرکت کنید. اگر به سمت شهر کاکی بوکیت پیش بروید، مرکز بازدید از پارک را خواهید دید.

پارک ایالتی پرلیس مالزی

ایالت کداح

۱- لانگ کاوی

در خارج از ساحل کداح یک مجموعه متشکل از ۹۹ جزیره وجود دارد که بهترین های دنیا را به نمایش می گذارند: سواحل زیبا، زیرساخت هایی در سطح جهانی، جنگل های حرا مملو از گیاهان و جانوران، مراکز خرید فوق العاده ارزان و معاف از مالیات، و افسانه های شگفت انگیز.

لانگ کاوی یک افسانه طولانی دارد که با تاریخ آن در هم آمیخته شده است. از هر شخصی در جزیره درباره داستان غم انگیز یک خانم جوان و زیبا به نام ماهسوری سوال کنید، داستانی از عشق، حسادت و نفرین او که جزیره را تا هفت نسل دامن گیر کرده است، برای شما تعریف می کند.

تا به امروز، هفت نسل از ساکنین لانگ کاوی آمده و رفته اند، اما مردم اینجا هنوز معتقد هستند که رفاه و نعمت موجود در این جزایر و از بین رفتن این نفرین اصلا تصادفی نیست. رازگونه بودن این افسانه را می توان در بسیاری از نقاط این جزیره احساس کرد، به خصوص در ماکام ماهسوری (Mahsuri’s Mausoleum)، جاییکه گفته می شود ماهسوری در آنجا دفن شده است.

برخلاف آنچه تصور می شود که درآمد مردم این ناحیه تنها از گردشگری است، بسیاری از اهالی این جزیره در حقیقت کشاورز، ماهیگیر و کارآفرین هستند. یک خودرو اجاره و برای تفریح در اطراف جزیره رانندگی کنید، و از تماشای حومه زیبا این ناحیه و مناظر آرامش بخش شالیزارها لذت ببرید. برخی از خاطره انگیز ترین و روستایی ترین مناظر لانگ کاوی در امتداد جاده ای هستند که دور جزیره کشیده شده است.

شما از روستاهای کوچک با خانه های چوبی که از درختان خرما ساخته شده اند و از کنار کودکانی که سوار بر دوچرخه برای انجام کاری پا می زنند، می گذرید. به جز آشنایی با شیوه زندگی محلی، هیچ وقت در لانگ کاوی بیکار نخواهید بود. سوار بر تله کابین ترسناک و جدید به قله کوه مت سینسانگ – دومین کوه بلند لانگ کاوی – بروید و به تماشای منظره بی نظیر تمام جزیره و فراتر از آن بنشینید.

شالیزار برنت رایس، چشمه آبگرم، تلاگا توجو (هفت چشمه) و ساحل بلک سند (شن سیاه) مکان های تفریحی مشهور دیگر در این منطقه هستند. گردش های قایقی به تاسیک دایانگ بانتینگ (دریاچه دوشیزه باردار)، گوا سریتا (غار داستان ها) و گوا لانگسیر (غار پرده) می رود.

برای اینکه اوقات دلپذیرتری را با طبیعت سپری کنید، می توانید به پیاده روی در این جنگل بکر، که بیشتر مساحت لانگ کاوی را پوشانده است، بروید یا در یک گردش با قایق در جنگل های حرا ثبت نام کنید. همچنین فرصت هایی برای غواصی، یا بازی در زمین گلف برخی از اقامتگاه های پنج ستاره برای شما درنظر گرفته شده است.

لانگ کاوی یک دنیای زیر آب نیز دارد که در آن یک تونل در زیر آب، شما را به سمت آکواریوم بزرگی می برد که بازدیدها هیجان انگیری را برای افراد به ارمغان می آورد.

چطور برویم؟

کشتی مسافربری

کشتی های مسافربری معمولا بندر کوالا کداح در خشکی را از ساعت ۷ صبح تا ۶ بعد از ظهر ترک می کنند. کشتی ها این مسیر را در مدت یک ساعت و سی دقیقه طی می کنند. خدمات کشتی مسافربری از بندر اصلی کوالا پرلیس و بندر تایلندی ساتون، که هر دو ۴۵ دقیقه با لانگ کاوی فاصله دارند، نیز ارائه می شود.

از راه هوایی

هر دو خطوط هوایی Malaysia و AirAsia دو بار در روز از کوالا لامپور به لانگ کاوی پرواز دارند؛ این هواپیما ها در فرودگاه بین المللی لانگ کاوی به زمین می نشینند. همچنین پرواز مستقیم از پنانگ و سنگاپور نیز وجود دارد.

لانگ کاوی مالزیلانگ کاوی مالزیلانگ کاوی مالزیلانگ کاوی مالزیلانگ کاوی مالزیmalaysia-13لانگ کاوی مالزیلانگ کاوی مالزی

۲- پارک آبی پولا پایار

مقداری از جزایر سبز رنگ که پولا پایار را تشکیل می دهند تنها در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق لانگ واکی قرار دارند. فاصله اینجا تا بهترین پارک آبی موجود در ساحل غربی مالزی با قایق ۱ ساعت است، به همین خاطر این پارک گزینه مناسبی برای گردش یک روزه به شمار می رود.

این پارک آبی خالی از سکنه و محافظت شده تا چندین جزیره کشیده شده که بزرگترین آنها پولا پایار است. پایگاه شما در آنجا سطح شناوری است که خارج از پولا پایار لنگر انداخته است. اما دلیل جاذبه حقیقی این سطح در پایین سطح دریا نهفته است.

به اتاق رصد در زیر آب بروید تا زندگی دریایی در اطراف یک صخره را تماشا کنید. آیا می خواهید چرخش ماهی ها را، که خانه آنها این مرجان ها هستند، از نزدیک تر تماشا کنید؟ یک ماسک، لوله تنفس و کفش غواصی بردارید و به این منظره زیبا ملحق شوید!

اگر غواصی را دوست دارید، بهترین مکان برای غواصی امتداد صخره های مرجانی است که جنوب، شرق و غرب پولا پایار را احاطه کرده اند. لطفا زمانی که در آنجا هستید با مسئول غواصی میدان دید خود را بررسی کنید زیرا شرایط ممکن است متغیر باشد.

در پولا پایار محلی برای اقامت وجود ندارد زیرا آنجا یک پارک آبی است، اما لانگ کاوی، با تمام اقامتگاه ها و رستوران های زیبایش، تنها به اندازه یک قایق سواری کوتاه با شما فاصله دارد.

چطور برویم؟

قایق معمولی و قایق دو بدنه

پولا پایار در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق جزیره لانگ کاوی قرار دارد. شما می توانید سوار بر یک قایق معمولی یا قایق دوبدنه سریع از اسکله کوا در لانگ کاوی به آنجا بروید. سفر شما حدود ۱ ساعت طول می کشد.

۳- تله کابین لانگ کاوی

این تله کابین در ارتفاع ۷۰۹ متری از سطح دریا،به سمت دومین قله بلند لانگ کاوی می رود و سوار شدن آن یک تجربه بی نظیر است که نباید آن را از دست داد.

در طی یک مسیر ۲۰ دقیقه ای، شما از بالای آبشارهای جنگلی و سطحی از جنگل بکر و پر پشت عبور می کنید. در یک روز آفتابی با آسمانی صاف، می توانید در سمت شمال قسمت هایی از تایلند و در جنوب غربی قسمت هایی از اندونزی را تماشا کنید.

هنگام حرکت در مسیری با شیب ۴۲ درجه، با فاصله ای به اندازه ۲٫۲ کیلومتر از ایستگاه اصلی تا دو ایستگاه در بالای کوه، حتی ملایم ترین نسیم نیز باعث می شود حال انسان بده هم بخورد. اما وقتی به بودن در هوا عادت کنید، تجربه فوق العاده و هیجان انگیزی را بدست می آورید.

در آن بالا، یک پل ملعق منظره خیره کننده ای از لانگ کاوی را به شما نشان می دهد. فراموش نکنید که کفش های راحت بپوشید زیرا برای رفتن بر روی پل معلق مسافت قابل ملاحظه ای را باید پیاده روی کنید.

تله کابین، بسته به شرایط آب و هوایی، از ۱۰ صبح تا ۷ بعد از ظهر باز است. ممکن است تله کابین در زمان وزش بادهای شدید کار نکند. هزینه بلیط برای بزرگسالان با ارائه MyKad (نوعی کارت هویت)، ۱۵ MYR و برای کودکان ۵ MYR است (قیمت ها ممکن است تغییر کنند).

چطور برویم؟

خودرو شخصی یا تاکسی

تله کابین لانگ کاوی در ساحل جنوب غربی جزیره اصلی واقع شده است و تنها ۳۰ دقیقه با شهر کوا، و ۱۵ دقیقه با فرودگاه بین المللی لانگ کاوی فاصله دارد. بهتر است برای یک روز یک خودرو یا تاکسی اجاره کنید و به تنهایی جزیره را بگردید.

۴- دریاچه دایانگ بانتینگ یا

در یک سمت این جزیره، که حدود ۲۰ کیلومتر از شهر کوا فاصله دارد، جمعیت قابل ملاحظه ای زندگی می کنند و سمت دیگر، جاییکه دریاچه در آن قرار دارد، خالی از سکنه است.

افسانه تاسیک دایانگ بانتینگ به قرار ذیل است: گفته می شود که تاسیک دایانگ بانتینگ (دریاچه دوشیزه باردار) حوضچه حمام مورد علاقه یک پرنسس آسمانی به نام مامبانگ ساری بوده است. یک شاهزاده به نام مت تجا، دیوانه وار عاشق این دختر می شود و با حقه با او ازدواج می کند.

متاسفانه، فرزند آنها در اثر یک بیماری مرموز در سن هفت سالگی از دنیا می رود. مامبانگ ساری افسرده و محزون جسد فرزندش را در دریاچه می اندازد و به خانه بهشتی خود باز می گردد. امروزه، برخی معتقد هستند هر زن نازایی که در این دریاچه حمام کند، صاحب فرزند خواهد شد.

چطور برویم؟

از راه دریا

شما می توانید از اسکله کوا یا در پانتای سنانگ از قایق داران یک قایق اجاره کنید و به پالو دایانگ بانتینگ بروید. سفر شما حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد.

۵- برج الور ستار

این برج ۱۶۵٫۵ متری در قلب الور ستار واقع شده است و یکی از بلندترین برج های مخابراتی در دنیا به شمار می رود. این برج یکی از نشانه های برجسته و مدرن، و نشانگر توسعه سریع ایالت کداح است.

در نوک آن رستوران گردان سری انگکاسا قرار گرفته است که در ارائه غذاهای مجلل محلی و نیز بین المللی مهارت خاصی دارد. از اینجا، می توان از منظره بی نظیر الور ستار و باترورث لذت برد. در روزهای آفتابی، حتی می توانید کشور همسایه، تایلند، را نیز مشاهده کنید!

به جز تماشای نشانه ها، این برج یک رصدخانه است که می توان از آنجا برای مشخص کردن شروع ماه های مسلمانان هلال ماه را نگاه کرد. عرشه رصدخانه در ارتفاع ۸۸ متری از پایه ساختمان قرار دارد.

هزینه بلیط برای رفتن به عرشه رصدخانه برای بزرگسالان ۶ رینگیت (MYR) و برای کودکان ۳ رینگیت است (قیمت ها ممکن است تغییر کنند). با خرید از فروشگاه سوغاتی ها می توانید این مناظر خیره کننده را در ابعاد کوچک به خانه خود ببرید.

چطور برویم؟

از راه زمینی

از کوالا لامپور، وارد بزرگراه شمال-جنوب (PLUS) شوید و به سمت شمال بروید تا به کداح برسید. از خروجی الور ستار سلاتان خارج شوید و بعد از ۴ کیلومتر از این خروجی PLUS، وارد الور ستار شوید. برج الور ستار در وسط مرکز شهر الور ستار، در تقاطع اصلی لبوهرایا دارول امان و قصر هیستوریکال، واقع شده است.

با قطار

کرتاپی تانا ملایو برهاد (KTMB) به طور مرتب خدمات قطار از کوالا لامپور به الور ستار در کداح را ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از وب سایت www.ktmb.com.my دیدن کنید یا با KTMB به شماره ۴۷۴۳۵-۲۲۷ +۶۰۳ تماس بگیرید.

۶- داتای بی

داتای بی در شمال غرب جزیره لانگ کاوی واقع شده است؛ این منطقه به منحصر به فرد ترین زمین گلف خود در جزیره – زمین گلف داتای بی- می بالد. بنای منحصر به فرد دیگر در این منطقه تفریحگاه داتای لانگ کاوی لوکس، مشهور و مجلل است.

چندین مسیر جنگلی وجود دارد که شما را به ساحل آرامش بخش داتای بی می برد. یک مزرعه تمساح نیز در مسیر داتای بی دیده می شود که می توانید در آنجا صبح و بعد از ظهر نمایش های سرگرم کننده تمساح ها را تماشا کنید.

چطور برویم؟

خودرو

با حدود ۳۰ کیلومتر یا ۳۰ دقیقه رانندگی به سمت شمال فرودگاه بین المللی لانگ کاوی به تلوک داتای می رسید.

۷- کشتی تفریحی رودخانه کیلیم

پارک طبیعت کیلیم در مساحتی حدود ۱۰۰ sq. km ترکیب زیبایی از جنگل های حرای سبز محافظت شده، سواحل سپید مجزا و تالاب های آبی است. در طول مسیر از رودخانه های مارپیچ و آرام می گذرید، و با شگفتی های اکوسیستم آبی پارک، گیاهان و جانوران و زیستگاه طبیعی آنها آشنا می شوید.

برخی از گردانندگان تور در نقطه ویژه ای در امتداد رودخانه توقف می کنند و به عقاب هایی که تعدادشان بسیار است غذا می دهند. این عقاب ها شامل عقاب ماهی خوار شکم سفید، عقاب پشت قرمز و عقاب دریایی غول پیکر می شوند. رودخانه کیلیم نیز محل بی نظیری است برای تماشای پرندگان در فصل های مهاجرت آنها یعنی سپتامبر و مارس.

بعد از غذا دادن به عقاب ها، قایق ها در مسیر رودخانه حرکت می کنند و خیلی زود، وقتی از رودخانه کیلیم خارج شدند و از The Hole in the Wall (شکافی در دیوار) گذشتند، دریای آندامان، واقع در ساحل شمالی، ظاهر می شود. این مسیر مشهور پس از بوجود آمدن شکاف باریکی بین دیواره های محکم صخره های سنگ آهک که رودخانه را به دریای آزاد متصل می کنند، به این نام معروف شد.

این شکاف باریک یک پناهگاه امن برای پرورش پررونق ماهی و پهلوگیری قایق ها به شمار می رود. پرورش ماهی یک رویکرد کاملا عملی اتخاذ کرده است و بازدیدکنندگان را تشویق می کند تا به بسیاری از جانوران دریایی از قبیل ماهی گروپر، خفاش ماهی، پوماهی با خال های آبی رنگ، خرچنگ، میگوی آخوندکی و سرخوماهی با دست غذا بدهند. بازدیدکنندگان می توانند نهار یا شام خود را مستقیما از بین ۵۰ قفس عجیب انتخاب کنند، آنها را بپزند و در رستوران شناور سفارش بدهند.

چطور برویم؟

از راه زمینی

پارک طبیعت کیلیم در شمال شرقی لانگ کاوی واقع شده است، حدود ۱۳ کیلومتر با شهر کوا فاصله دارد و از طریق جالان کیساپ در دسترس است.

۸- پکان رابو

پکان رابو، که ترجمه تحت الفظی آن “چهارشنبه بازار” است، یک جاذبه معروف در این اهالی آنجا و گردشگران در خارج از کداح است. در آغاز این محل یک بازار ساده و هفتگی بود که در یک خانه با سقف حصیری برگزار می شد، از آن زمان تا کنون این بازار توسعه یافته است و به مرکز تفریح چند طبقه ای تبدیل شده است که در آن انواع مختلفی از خوراکی های سنتی، صنایع دستی و پوشاک به فروش می رسند.

این بازار یکی از بهترین مکان ها برای خریدن غذاهای سنتی مالایی از قبیل سروندیگ, ددل دوریان, کوا روجاک و گارام بلاکان است. این مجتمع تجاری مایه افتخار جامعه مالایی در کداح است زیرا مردم مالری را تشویق می کند که در تجارت نقش فعالی داشته باشند.

چطور برویم؟

خودرو شخصی یا تاکسی

از بزرگراه شمال-جنوب (PLUS)، وارد خروجی الور ستار سلاتان یا الور ستار اوتارا شوید و تابلویی را دنبال کنید که به مرکز شهر الور ستار می رود. از آنجا می توانید تابلویی را ببینید که راه رسیدن به “پکان رابو” را به شما نشان می دهد.

۹- پل جنگلی

پل جنگلی به طول ۹۵۰ متر در پارک تفریحی رودخانه سدیم طولانی ترین پل مخصوص پیاده روی بر فراز درختان در دنیا است. این پل در زمین های کم ارتفاع منطقه ۱۵ درختان Gunung Inas Forest Reserve ساخته شده است.

وقتی شما از وسط پل جنگلی عبور می کنید با منظره بی نظیری رو به رو می شوید که برای بازدیدکنندگان جاذبه اصلی این منطقه آرام و کاملا طبیعی کداح است.

حرکت بر فراز این جنگل باستانی، چشم انداز غیرمنتظره و هیجان انگیزی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد.

این چشم انداز “منظره چشم میمون” نام دارد. بازدیدکنندگان در ارتفاع ۵۰ متری از زمین، از تماشای منظره بی نظیر رودهای پرآب، و گیاهان و جانوران واقعا جذاب لذت می برند!

چطور برویم؟

خودرو

از کوالا لامپور، وارد بزرگراه شمال-جنوب (PLUS) شوید و بعد از رفتن در خروجی در سبرانگ جایا، وارد بزرگراه باترورث-کولیم (BKE) شوید و به پارک فناوری عالی کولیم بروید. سپس، به سمت شهر کارانگان پیش بروید.

۱۰- چشمه آبگرم اولو لگانگ

مرکز تفریحی چشمه آبگرم اولو لگانگ در ۲۲ کیلومتری بالینک واقع شده است و یک مکان محبوب برای افرادی است که می خواهند از آب درمانی در آبهای معدنی و گرم آن لذت ببرند. از آنجا که این چشمه تنها چشمه آبگرم است که ۲۴ ساعته باز است، آبتنی در آن به خصوص در شب وقتی که دمای هوا پایین می آید، بسیار لذت بخش خواهد بود.

به غیر از افرادی که به دنبال استراحت و آرامش هستند، بیماران و کسانی که مشکلات پوستی دارند نیز به آنجا می روند و با آبتنی در پنج حوضچه آبگرم، که سولفوریک زیادی دارد و دمای آب آن بین ۳۰ºC و ۶۰ºC است، آب درمانی می کنند.

چطور برویم؟

خودرو

از بزرگراه شمل-جنوب (PLUS)، وارد خروجی در سونگای پتانی سلاتان شوید، سپس تابلویی را دنبال کنید که شما را به سمت شهر بالینک راهنمایی می کند. چشمه آبگرم اولو لگانگ حدودا در ۱۰ کیلومتری شهر بالینگ قرار دارد.

۱۱- مسجد زاهر

یکی از متمایزترین بناهای معماری در کداح، مسجد زاهر است که یک نمونه بی نظیر از معماری مالایی-اسلامی به شمار می رود.

این مسجد در سال ۱۹۱۲ بنا شد که یکی از قدیمی ترین مساجد کشور است. طراحی آن الهام گرفته از تصویر مرحوم سلطان محمد جیوا زین العابدین دوم است. پنج گنبد سیاه و بزرگ آن نماد پنج رکن اصلی در اسلام است.

این مسجد در الور ستار مرکز واقع شده است، مسجد رسمی ایالت و مسجد اصلی مسلمانان این محل به شمار می رود، و محل برگزاری مسابقات سالانه قرائت قرآن است.

همچنین مسجد زاهر محل دفن رزمندگان کداح است که هنگام دفاع از ایالت خود در مقابل تایلندی ها در سال ۱۸۲۱ شهید شدند.

چطور برویم؟

خودرو

از کوالا لامپور، وارد بزرگراه شمال-جنوب (PLUS) شوید، به سمت شمال و در مسیری که به کداح منتهی می شود، حرکت کنید، سپس وارد خروجی الور ستار سلاتان (تقاطع ۱۷۷) شوید و به الور ستار، که ۴ کیلومتر با این خروجی فاصله دارد، بروید.

قطار

کرتاپی تانا ملایو برهاد (KTMB) به طور مرتب خدمات قطار از کوالا لامپور به الور ستار در کداح را ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از وب سایت www.ktmb.com.my دیدن کنید یا با KTMB به شماره ۴۷۴۳۵-۲۲۷ +۶۰۳ تماس بگیرید.

۱۲- دره بوجانگ

دره بوجانگ یا لمبا بوجانگ یک مجتمع وسیع تاریخی است که در نزدیکی مربوک، کداح قرار دارد. این دره زمانی محل استقرار امپراتوری سری ویجایا، یک پادشاهی مالایی باستانی که از چند قرن اول تا قرن ۱۲ سلطنت می کرد، بود؛ دره بوجانگ یکی از غنی ترین مناطق باستان شناسی در مالزی به شمار می رود.

در طی سال ها، آثار باستانی زیادی در دره بونجانگ کشف شدند از جمله انواع ظروف سفالی، سنگی، گلی، تکه های شیشه، مهره و سرامیک های فارسی؛ تمام این آثار نشان می دهند که دره بونجانگ زمانی مرکز تجارت بین المللی و بازرگانی در منطقه بوده است.

بیش از ۵۰ معبد باستانی هندو یا بودایی، به نام کاندی، نیز سر از زمین بیرون آوردند و به معنویت این محل افزودند. در بین آنها معبدی که بیشتر از همه محافظت شده است در پنگ کالان بایانگ مربوک قرار دارد، درست درجاییکه موزه باستان شناسی دره بونجانگ واقع شده است. این موزه اولین موزه باستان شناسی در مالزی است که تحت نظارت اداره موزه ها و آثار باستانی ساخته شده است.

چطور برویم؟

از راه زمینی

از بزرگراه PLUS – شمال-جنوب استفاده کنید. اگر مبدا مسیر شما کوالا لامپور است، به سمت شمال بروید تا به کداح برسید، و اگر از پرلیس یا الور ستار حرکت می کنید، به سوی جنوب بروید. وارد خروجی سونگای پتانی شوید. از محل خروجی، جهت ها را دنبال کنید تا به مربوک برسید. وقتی به مربوک رسیدید، دنبال تابلوهایی بگردید که مسیر موزه باستان شناسی لمبا بوجانگ را نشان می دهند.

با قطار

قطارها در سونگای پتانی و الور ستار توقف می کنند. جهت کسب اطلاعات درباره هزینه بلیط و زمان ها، لطفا از وب سایت www.ktmb.com.my دیدن فرمایید.

۱۳- جنگل های حرای لانگ کاوی

این جنگل ها در یک محیط پر فراز و نشیب و نسبتا جادویی قرار دارند که در اثر برآمدگی های آهکی که از دریای آرام آندامان بیرون زده اند، بوجود آمده است. جنگل های حرا در لانگ کاوی شبکه پیچیده ای از نهرها و خلیج های پنهان است که خانه صدها گونه بومی جنگلی هستند.

از جمله هیجان انگیزترین گونه ها می توان به عقاب پشت قرمز و عقاب دریای غول پیکر که در صخره ها لانه دارند، اشاره کرد. یکی از بهترین راه ها برای کشف این دنیای غیرقابل دسترس، شرکت در گردش های قایقی موجود است.

بهترین قسمت گردش در جنگل های حرا، غذا دادن به عقاب ها است. قایقران شما ممکن است غذا را در آب نزدیک قایق پرتاب کند و منتظر بماند تا این پرندگان غول پیکر در بالای سر شما دور بزنند و برای خوردن “نهارشان” نوک خود را در آب فرو کنند.

تور جنگل حرا می تواند شامل پیاده روی در جنگل، بازدید از غار، بازدید از دهکده، شنا در دریای مواج و کشف گیاهان و جانوران جنگل با کمک راهنما باشد. قبل از رزرو کردن، تصمیم بگیرید که کدام برنامه مناسب شما است.

چطور برویم؟

تاکسی و قایق

اسکله مخصوص این گردش تنها در فاصله ۱۵ دقیقه ای در شمال شهر کوا قرار دارد. فایده شرکت در تور این است که چون شما را از هتل سوار می کنند و دوباره به هتل برمی گردانند، نیازی به دانستن جهت ها ندارید.

۱۴- قصر تولد ماهاتیر یا

قصر تولد ماهاتیر، یا “روما کلاهیران ماهاتیر”، شما را با روزهای جوانی چهارمین نخست وزیر مالزی، از روزهای مدرسه اش گرفته تا موفقیت او به عنوان یک دکتر، آشنا می کند.

دکتر ماهاتیر ابن محمد در ۲۰ دسامبر ۱۹۲۵ در الور ستار در محلی به نشانی No. 18 Lorong Kilang Ais, off Jalan Pegawai متولد شد. او در یک خانه ساده چوبی با سقفی از نخل نیپا زندگی می کرد، خانه یک اتاقه ای که در سال ۱۹۹۲ به عنوان یک بنای تاریخی شناخته و توسط National Archives بازسازی شد.

ورود برای تمام بازدیدکنندگان رایگان است.

چطور برویم؟

از راه زمینی

از بزرگراه شمال-جنوب (PLUS) می توانید وارد خروجی الور ستار سلاتان شوید و تابلویی را دنبال کنید که به مرکز شهر الور ستار می رود. از آنجا می توانید تابلویی را ببینید که راه رسیدن به “روما کلاهیران ماهاتیر” را به شما نشان می دهد.

۱۵- پولا براس باسا

پولا براس باسا در بالاترین قسمت غرب لانگ کاوی قرار دارد و بدلیل داشتن سواحل بکر و جنگل های سرسبز محل مناسبی برای استراحت و فرار از شلوغی است.

معمولا بازدیدکنندگان با تور ۴ ساعته بازدید از جزیره، که شامل پولا سینگا بسار و پولا دایانگ بانتینگ می شود، به این محل می آیند. تقریبا تمام آژانس های مسافرتی در لانگ کاوی می توانند برای ثبت نام در تور جزیره به شما کمک کنند.

از آنجا که این جزیره چندان تجاری نشده است، انتظار رفتن به محلی مملو از فعالیت های گوناگون را نداشته باشید. درعوض، برای مدتی به خود استراحت بدهید و کتاب بخوانید، آفتاب بگیرید، یا در آبهای آبی و زلال شنا کنید.

چطور برویم؟

خودرو و قایق

به تنهایی به پانتای سنانگ بروید؛ شما می توانید با قایق به آنجا سفر کنید. قایق ها از مناطق دیگر از جمله اقامتگاه آوانا پورتو مالای، نیز به مقصد مورد نظر حرکت می کنند.

۱۶- موزه شالیکاری

موزه شالیکاری در نوع خود اولین موزه در مالزی، و پس از ژاپن، آلمان و فیلیپین، چهارمین در دنیا است.

معماری منحصر به فرد این موزه مقدار زیادی از ساقه های درو شده برنج را تداعی می کند. نقش های برنج در سراسر این ساختمان، در ستون های راه پله، دروازه های موزه و حصار اطراف آن تکرار شده اند.

این موزه روند کشت برنج در مالزی را به نمایش می گذارد و انواع مختلف وسایل و ابزاری که سال ها در این تجارت استفاده شده اند را نشان می دهد. نقاشی های دیواری زیبا، آثار هنری ۶۰ هنرمند اهل کره شمالی، تاریخچه شالیکاری در مالزی را آشکار می کنند.

این موزه، که به تاریخ، فرهنگ و اهمیت شالیکاری در کداح افتخار می کند، به شالیکارهای زحمت کش و ساده ای هدیه شده است که خون، عرق جبین و رنج های آنها در نیل به خودکفایی در صنعت برنج نقش مهمی داشته اند.

چطور برویم؟

خودرو

از بزرگراه شمال-جنوب، وارد تقاطع الور ستار اوتارا شوید و تابلویی را دنبال کنید که شما را به سوی موزه شالیکاری راهنمایی می کند.

کوالالامپور

۱-مرکز بازدید رویال سلانگور

ظروف مس بار مالزی به دلیل صنعتگری منحصر به فردش در سراسر دنیا تحسیب برانگیز هستند. رویال سلانگور بزرگترین کارخانه ظروف مس بار در جهان است که بدلیل طراحی و صنعتگری خلاقانه اش در ساخت ظروف نفیس مس بار شهرت دارد. در دوران زندگی بنیانگذار رویال سلانگور، این ظروف با سنگ برگ (tetracera scandens)، نوعی برگ وحشی گرمسیری با ماهیتی نرم و ساینده، صیقل داده می شدند.

به نشانه کیفیت آن، رویال سلانگور از والا حضرت، سلطان سلانگور، که به این سازنده لقب “رویال پیوتر” را اعطا کرد، یک حکم سلطنتی گرفت.

بازدیدکنندگان از مرکز بازدید رویال سلانگور می توانند توانایی خود را در حالت دادن (یا ضربه زدن) به این ظروف، که در مدرسه هارد ناکز ریخته شده اند، محک بزنند. این یک تلاش عملی است تا ظرف مس بار محبوب خود را با دست خود بسازید، بنابراین تا آنجا که می توانید ضربه بزنید!

جاذبه معروف این محل بزرگترین آبجو خوری در دنیا است که در کتاب رکوردهای مالزی و متاب جهانی رکوردهای گینتس ثبت شده است. این آبجوخوری غول آسا ۱٫۹۸۷ متر ارتفاع، ۱, ۵۵۷ کیلوگرم وزن و ۲,۷۹۶ لیتر گنجایش دارد. آبجوخوری غول پیکر به کشورهای سراسر دنیا از قبیل کانادا، استرالیا، سنگاپور و چین سفر کرده است.

اگر به دنبال هیجان بیشتری هستید، از نمایش های تعاملی در Chamber of Chimes، Hall of Finishes و Giant Weighing Scale دیدن کنید. ممکن است علاقمندان به کامپیوتر بخواهند پورت بازی را، که بازی های کامپیوتری را به طور ویژه طراحی می کند، بررسی کنند.

رسیدن به اینجا

وسیله نقلیه رایگان

مرکز بازدید رویال سلانگور در ستاپاک جایا واقع شده است. خدمات ایاب و ذهاب رایگان در هتل های مهم در کوالا لامپور در دسترس شما هستند – لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با آنها تماس بگیرید.

تاکسی

با گرفتن تاکسی از مرکز شهر می توانید در عرض تقریبا ۲۰ دقیقه به این مرکز برسید.

خط آهن سریع Light Rapid Transit (LRT)

اگر با PUTRA LRT سفر می کنید، در ایستگاه وانگسا ماجو پیاده شوید و تا مرکز بازدید یک تاکسی بگیرید. حدودا ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید.

۲- برج های دوقلوی پتروناس

برج های دوقلوی ۸۸ طبقه پتروناس، که به KLCC نیز معروف است، بلندترین ساختمان دوقلو در دنیا به شمار می رود.

این سازه عظیم نورانی که الهام گرفته از شکل هندسی بکار رفته در معماری اسلامی است، توسط معمار آرژانتینی-آمریکایی به نام سزار پلی طراحی شده است.

در یک طرف این شاهکار معماری، پارک وسیع و زیبای KLCC قرار دارد.

جاذبه های دیگر KLCC عبارتند از: مرکز خرید سوریا، سالن ارکستر فیلارمونیک پتروناس، مرکز علمی پتروسینز، گالری هنری پتروناس و مرکز کنوانسیون کوالا لامپور، جاییکه آکواریوم Aquaria قرار دارد.

رسیدن به اینجا

پیاده یا با تاکسی

برج های دوقلوی پتروناس بین جالان آمپانگ و جالان راجا چولان واقع شده اند. همچنین این برج ها کنار هتل ماندارین اورینتال و رو به روی آسکات هستند.

خط آهن سریع Light Rapid Transit (LRT)

ایستگاه KLCC در خط PUTRA LRT قرار دارد.

۳- پاویلیون (عمارت) کوالا لامپور

انتخاب عنوان برجسته چهارمین شهر برتر دنیا برای خرید توسط یکی از برنامه های پر طرفدار کانال CNN به عنوان CNNGO عملا نشان دهنده این است که کوالالامپور به واقع بهشت خریداران است.توجه داشته باشید که سه تا از ده مرکز بزرگ خرید در دنیا در کوالالامپور واقع شده.محدوده BBKLCC که از بوکیت بینتانگ (Bukit Bintang) تا KLCC دامه می یابد در حقیقت شما را در یک پهنه از گزینه های فراوان برای خرید و لذت بردن مثل مد روز، غذا و سرگرمی رها خواهد کرد و باور داشته باشید شما خود را در انتخاب عظیمی از مارک های محلی و بین المللی در سراسر این ۹ مرکز بزرگ خرید گم خواهید کرد. ولی زیاد نگران نباشید, این مراکز خرید به خوبی از طریق گردشگاهها و معابر پیاده به هم متصل شده و از طریق یک شبکه کارآمد حمل و نقل عمومی مثل مونو ریل, LRT , اتوبوس و تاکسی تحت پوشش قرار می گیرند.

رسیدن به اینجا

خودرو

پاویلیون در قلب جالان بوکیت بینتانگ واقع شده است. پارکینگ پاویلیون در امتداد جالان بوکیت بینتانگ و جالان راجا چولان چندین ورودی دارد.

اتوبوس

• از تیتیوانگسا، از طریق KLCC اتوبوس Rapid KL B103 به بوکیت بینتانگ، یا از طریق کامپونگ بارو، B102 به بوتیک بینتانگ را سوار شوید.

• از Mid Valley City، از طریق بانکوک بانک اتوبوس Rapid KL B110 به بوکیت بینتانگ را سوار شوید.

مونوریل کوالا لامپور

سوار مونوریل کوالا لامپور شده و در ایستگاه بوکیت بینتانگ/راجا چولان پیاده شوید. ساعات کاری مونوریل از ۶ صبح تا نیمه شب است.

خط آهن سریع Light Rapid Transit (LRT)

از آنجا که هیچ قطار LRT مستقیمی به بوکیت بینتانگ وجود ندارد، شما می توانید در ایستگاه هانگ توا و تیتیوانگسا از خط آهن آمپانگ به مونوریل کوالا لامپور تغییر مسیر بدهید اگر خط آهن کلانا جایا را سوار شده اید، در ایستگاه کوالا لامپور سنترال پیاده شوید. ایستگاه مونوریل کوالا لامپور سنترال ۱۴۰ متر از ساختمان اصلی کوالا لامپور سنترال فاصله دارد.

۴- بازار مرکزی

بازار مرکزی در قلب کوالا لامپور واقع شده است و چند دقیقه با خیابان پتانگ فاصله دارد؛ این بازار نشانه مشهوری از فرهنگ و میراث مالزیایی است.

این ساختمان در سال ۱۸۸۸ بنا شد و در اصل حکم یک بازار مکاره را دارد. از آن موقع تا به امروز بازار مرکزی بخشی از میراث فرهنگی این منطقه به شمار می آید.

گردشگران برای خرید انواع مختلفی از صنایع دستی، آثار هنری، لباس سنتی کبایا، پارچه سانگ کت، باتیک و سوغاتی های سنتی مالزی به این بازار سرازیر می شوند.

در بازار باتیک کارهای طراحان معروف، با اجناس باتیکی ساخته شده توسط مالزی ها از لباس، کفشو کیف گرفته تا لوازم خانه، موجود است. در صحنه بازار مرکزی در فضای آزاد بازدیدکنندگان از هنرها و رویدادهای فرهنگی رنگارنگ بازدید می کنند. هنگام برگزاری جشنواره های اصلی کشور، این منطقه مملو از نور و موسیقی خواهد شد که تنوع نژادی مالزی ها را بازتاب می دهد.

برای تماشای هنرهای محلی امروزی تر می توانید به گالری انکس، در پشت بازار مرکزی، بروید؛ این گالری به محل رویدادهایی از جمله نمایش فیلم، نمایشگاه های هنری و گفتمان های عمومی شهرت دارد.

رسیدن به اینجا

پیاده یا با تاکسی

بازار مرکزی در خیابان تون تان چنگ لاک، مقابل ایستگاه اتوبوس کلانگ قرار دارد.

خط آهن سریع Light Rapid Transit (LRT)

ایستگاه پاسار سنی روی خط Putra LRT دقیقا در خارج از بازار مرکزی واقع شده است.

۵- برج کوالا لامپور

برج کوالا لامپور به طور شگفت آوری بر فراز بوکیت ناناس در ۴۲۱ متری و ۹۴ متری از سطح دریا قرار گرفته است و یک نمونه برجسته از آسمان خراش های شهر و احتمالا یکی از به یاد ماندنی ترین منظره هایی است که هر یک از بازدیدکنندگان کوالا لامپور همیشه به خاطر خواهند داشت.

معماری آن، بدلیل وجود بنایی که جزئیات دست نوشته های عربی، کاشی های اسلامی، نقش های کلاسیک گلدار و انتزاعی و ترکیب رنگ های آرامش بخش را نشان می دهد، نمایانگر میراث اسلامی کشور است.

به جز منظره وسیع، برج کوالا لامپور برای گردشگران شهر که عاشق طبیعت هستند بسیار جالب خواهد بود. ناحیه پوشیده از سبزه در اطراف منارا کوالا لامپور همان جنگل بوکیت ناناس، قدیمی ترین جنگل ثبت شده در کشور، است.

مساحت این جنگل ۱۰٫۰۵ هکتار است و ریه سبز کوالا لامپور محسوب می شود. این مکان پناهگاه تعدادی گیاه و جانور بی نظیر است که منحصرا در آب و هوای گرمسیری این کشور می زیند.

رسیدن به اینجا

خودرو شخصی یا تاکسی

بازدیدکنندگان می توانند از خودرو شخصی خود یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. جاده اصلی جالان آمپانگ، جالان گرجا و جالان راجا چولان است.

وسیله نقلیه رایگان

خدمات رایگان ایاب و ذهاب هر نیم ساعت یکبار از دروازه های اصلی حرکت کرده، از داخل جنگل پر از تپه عبور می کند و به ورودی منارا کوالا لامپور می رود.

خط آهن سریع Light Rapid Transit (LRT)

ایستگاه برج کوالا لامپور در خط PUTRA LRT (ایستگاه دانگ وانگی) است.

مونوریل

مونوریل کوالا لامپور را سوار و در ایستگاه بوکیت نناس پیاده شوید.

۶- محله بریک فیلدز

بریک فیلدز برای بسیاری از مردم معنی های متعددی دارد: یک نمونه متمرکز از فرهنگ هندی؛ ترکیب بی نظیری از عبادتگاه های مختلف؛ جای دنجی برای مراکز ماساژ؛ تقاطعی برای مسافرانی که از تمام نقاط کشور به این محل می آیند؛ یا برعکس، یک مطالعه عالی. هرطور این محله را توصیف کنید، تمام توصیفات در یک مورد توافق خواهند داشت: بریک فیلدز یک جامعه پرجنب و جوش است و حال و هوای مخصوص به خود را دارد.

در اواخر قرن نوزدهم، پس از اینکه در سال ۱۸۸۱ یک آتش سوزی بزرگ و سیل در کوالا لامپور اتفاق افتاد،بریک فیلدز به مرکز ساخت آجر تبدیل شد. این دو بلای خانمان سوز تمام بناهای چوبی و کاهگلی شهر را از بین برده بودند. سر فرانک سوترهام، که در آن زمان مقیم بریتانیا بود، متقابلا دستور به استفاده از آجر و کاشی در ساخت ساختمان ها داد، به همین صورت، هدف این شهر نیز مشخص شد.

این منطقه به زودی در دوران استعمار، به ایستگاه اصلی لوکوموتیو راه آهن مالایا تبدیل شد. مناظر، صداها و رنگ های آسیای جنوبی همراه با سرمایه های انسانی برای راه اندازی راه آهن و ایستگاه، که از آن زمان تا کنون به کوالالامپور سنترال یا همان مرکز حمل و نقل کشور تبدیل شد، به بریک فیلدز آمدند.

امروزه هنوز محله های دولتی قدیمی (Hundred Quarters که در سال ۱۹۰۵ ساخته شد) در اطراف جالان رزاریو به چشم می خورند. وقتی در امتداد خیابان ها و کوچه ها قدم می زنید، عطر کاری توجه عابران را به خود جلب می کند، در حالیکه ترانه های معروف هندی از مغازه های شبانه روزی که خانواده ها آنها را اداره می کنند، شنیده می شوند.

در سال ۲۰۰۹، محله هندی ها از منطقه ای در اطراف خیابان مسجد هند به بریک فیلدز منتقل شد، این امر نشان دهنده موقعیت این شهر کوچک به عنوان یکی از آبادی های هندی پیشرو در کوالا لامپور، و توانایی آن در رشد و تبدیل به یک مرکز فرهنگ هندی بود. از ویوکاناندا آشرام (۱۹۰۴)، که هنوز از آن برای برگزاری دوره های آموزش روحانی، جلسات دعا و یوگا استفاده می شود، دیدن کنید.

معبد هنرهای زیبا (TFA) نیز در فاصله نزدیک تری به رود موجود در امتداد جالان برهالا واقع شده است. رستوران هندی-جنوبی مشهور به نام آنالاکشمی نیز در ساختمان TFA قرار دارد.

از دیگر جاذبه های مهم این منطقه می توان به معبد سری لانکا هندو، معبد سری کانداسوامی در جالان اسکات و معبد بودایی ماها ویهارا اشاره کرد. کلیسای مسیحی لوتران (۱۹۲۴)، کلیسای ارتدکس سوری سنت ماری و کلیسای هالی رزاری (۱۹۰۳)، و نیز Madrasathul Gouthiyyah Surau، یک مسجد در دهه ۱۹۸۰ که اغلب اوقات در این منطقه مراسم مسلمانان هند برگزار می شد.

شما می توانید با ثبت نام در تور گردشگری بریک فیلدز از این جاذبه ها دیدن کنید؛ این تور اولین و سومین شنبه در هر ماه، از ساعت ۹٫۳۰ صبح از YMCA حرکت می کند. شهرداری کوالا لامپور این تور را برگزار می کند و در طول مسیر، تاریخ شگفت انگیز بریک فیلدز با جزئیات در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

رسیدن به اینجا

مونوریل

مونوریل کوالا لامپور را سوار و در ایستگاه تون سامبانتان پیاده شوید.

خط آهن سریع Light Rapid Transit (LRT)

خط کلانا جایا را سوار و در ایستگاه کوالا لامپور سنترال پیاده شوید.

قطار

• مسافربر KTM: در ایستگاه کوالا لامپور سنترال پیاده شوید.

• خط آهن سریع السیر (ERL): در ایستگاه کوالا لامپور سنترال پیاده شوید.

اتوبوس

• اتوبوس های RapidKL بسیاری از بریک فیلدز عبور می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از وب سایت RapidKLبه نشانی (http://www.myrapid.com.my/) دیدن فرمایید.

• KL Hop-on Hop-off: در محله هندی ها، بریک فیلدز (ایستگاه ۱۱A) پیاده شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از وب سایت KL Hop-on Hop-off site به نشانی (http://www.myhoponhopoff.com/) دیدن فرمایید.

۷- خیابان پتالینگ

خیابان پتالینگ، مرکز محله اصلی چینی ها در کوالا لامپور، بیشتر فضای سنتی خود را حفظ کرده است؛ به خصوص شب ها وقتی که دستفروشان اجناس خود را در خیابان پهن می کنند.

شما می توانید هرکالایی را، از جواهر و خوشبوکننده گرفته تا اسباب بازی و تی شرت، خریداری کنید، اما جاذبه واقعی این بازار شبانه پرسه زدن در آن و لذت بردن از مناظر، صداها و انرژی است که در فضا وجود دارد. انواع متنوعی از غذاهای خوشمزه در این بازار وجود دارند؛ برخی از رستوران های این محل نسل ها است که به این کار مشغول هستند. اهالی منطقه در اصل برای خرید لوازم فرعی و غذاهای بی نظیر چینی دسته دسته به این محل می آیند. بنابراین، شجاع باشید و با شکمی گرسنه و روحیه ای ماجراجو به خیابان پتالینگ بروید. حتی اگر یک پنی هم خرج نکنید، (که البته بعید به نظر می رسد!)، به شما اطمینان می دهیم که لحظات بی نظیری را در اینجا تجربه خواهید کرد.

در آخر خیابان پتالینگ، می توانید از معبد چان سی شو ین، که به سال ۱۹۰۶ تعلق دارد، دیدن کنید. داخل این ساختمان عمارت های رو به حیاط، کنده کاری و نقاشی های ظریف وجود دارند. در خارج از آن، مجسمه های سرامیکی که استادانه لعاب کاری شده و نما و پشت بام ها را آراسته اند، به چشم می خورند.

گردشگرانی که به دنبال ماجراجویی های بیشتری هستند، می توانند از خیابان پتالینگ به سمت پایین بروند و معبد سری ماها ماریامان اهل جنوب هند را تماشا کنند. این معبد در خیابان Tun H.S.Lee است که در چند قدمی محله چینی ها قرار دارد. این معبد در سال ۱۸۷۳ بنا شد و گفته می شود که آراسته ترین و استادانه ترین معبد هندو در این کشور است. ویژگی های طراحی و تزئینی آن عبارتند از: کنده کاری های ظریف خدایان هندو، تزئیناتی از طلا، سنگ های قیمتی و نقوشی که با دست رنگ شده اند. تزئینات دیگر آن استفاده از کاشی های نفیس ایتالیایی و اسپانیایی است. یک ارابه نقره ای نیز در این معبد وجود دارد که به طور برجسته در هیئت های مذهبی برای حمل مجسمه خدایان در خیابان های شهر از آن استفاده می شود.

در خارج از معبد سری ماها ماریامان غرفه هایی وجود دارند که حلقه و رشته هایی از گل خوشبوی یاس می فروشند. به علاوه، عطر خوش و قوی گیاهان سنتی چینی و نیز عطر تازه قهوه دم کرده در هوای سراسر خیابان پیچیده شده است.

رسیدن به اینجا

پیاده یا با تاکسی

خیابان پتالینگ رو به روی مجتمع تجاری کوتارایا و بازار مرکزی واقع شده است.

خط آهن سریع Light Rapid Transit (LRT)

خط PUTRA را سوار شوید و در ایستگاه پاسار سنی توقف کنید. خیابان پتالینگ در چند قدمی شما قرار دارد.

۸-  پارک زیر آب Aquaria KLCC

این پارک در قلب گلدن ترای انگل شلوغ و در مسیر برج های دوقلو و نمادین پتروناس قرار گرفته است؛ پارک زیر آب KLCC یک آکواریوم پیشرفته است که بیش از ۵,۰۰۰ مختلف از موجودات آبی و زمینی را در یک فضای وسیع چند طبقه در محل اجتماع مرکز کنوانسیون کوالا لامپور به نمایش می گذارد.

Aquaria KLCC شما را از آبهای گرمسیری منطقه آسیایی تا جنگل های دنیا با خود می برد تا طبیعت زندگی در زیر آب و نیز رفتار منحصر به فرد حیوانات و موجودات خزنده بالای آب را کشف کنید. به محض ورود به Aquaria KLCC، خود را در یک تجربه آبی غرق کنید (بدون اینکه حتی پایتان خیس شود!).

یک مطالعه آموزشی انجام شده است که مسیر آبهای طبیعی که از ارتفاعات به رودها و دریای عمیق می ریزند را روی نقشه مشخص و به این ترتیب به بازدیدکنندگان کمک می کند تا به اهمیت آب به عنوان یک زیستگاه و اکوسیستم پی ببرند.

مهم ترین قسمت های این منطقه عبارتند از: یک استخر تونلی ۹۰ متری همراه با یک پله برقی جاییکه می توانید از تماشای کوسه های سند تایگر، پوماهی ها، لاک پشت های آبی و سایر موجودات دریایی که بدون پنهان شدن در اطراف این آکواریم وسیع شنا می کنند، شگفت زده شوید، یک نمایش زنده و بی نظیر از غواص هایی که به این موجودات غذا می دهند و یک فرصت ناب تا ستاره دریایی و کوسه بامبو را در منطقه تاچ پول از نزدیک تماشا کنید.

رسیدن به اینجا

پیاده روی

پارک آبی Aquaria KLCC در ورودی اصلی محل اجتماع مرکز کنوانسیون کوالا لامپور (KLCC) و در امتداد جالان پینانگ واقع شده است.

ورودی غربی به سمت تونل زیرگذری که از محل اجتماع سوریا KLCC (در کنار می بانک) تا مرکز کنوانسیون کوالا لامپور کشیده شده است.

ورودی غربی از راه پارک KLCC که به مرکز کنوانسیون کوالا لامپور منتهی می شود.

اتوبوس

• در ایستگاه اتوبوس Impiana KLCC پیاده شوید و از اینجا به پیاده روی خود ادامه دهید.

• خدمات اتوبوس دو طبقه گردشگری کوالا لامپور Hop- On-Hop-Off: در ایستگاه KLCC Garden Park (مرکز کنوانسیون West Wing کوالا لامپور) پیاده شوید.

خط آهن سریع Light Rapid Transit (LRT)

سوار PUTRA Line شده و در ایستگاه KLCC پیاده شوید.

مونوریل

سوار مونوریل کوالا لامپور شده و در ایستگاه راجا چولان پیاده شوید. مرکز کنوانسیون کوالا لامپور تنها چند قدم تا اینجا فاصله دارد.

پارکینگ

شما می توانید خودرو خود را در پارکینگ مجاور در فضای باز و پارکینگ سرپوشیده چند طبقه ای در محل ورودی پارک کنید.

۹-  پارک پرندگان کوالا لامپور

پارک پرندگان کوالا لامپور در باغ های گیاه شناسی آرام و زیبای پردانا واقع شده است و تا مرکز شهر کوالا لامپور ۱۰ دقیقه فاصله دارد.

این پارک که خانه بیش از ۳,۰۰۰ پرنده از ۲۰۰ گونه مختلف محلی و خارجی است؛ مشخصه اصلی این پارک که آن را از سایر پارک های پرندگان متمایز می کند پرواز آزادانه پرندگان است.

در این پارک قدم بزنید،و از تماشای اردک های ماندارین، شاهین،منقار شاخی، شترمرغ و سایر پرندگان لذت ببرید.

از اتاق انکوباسیون تخم مرغ ها و سیستم نظارتی دیدن و نحوه گرم کردن مصنوعی تخم مرغ ها توسط انکوباتورها را مشاهده کنید.

عکس کردن با گونه های مختلف پرندگان را فراموش نکنید، و به تماشای برنامه غذا دادن به آنها و نمایش روزانه پرندگان که در آمفی تئاتر نیمه باز در ساعات ۱۲٫۳۰ و ۳٫۳۰ بعد از ظهر اجرا می شوند، بنشینید.

رسیدن به اینجا

قطار

در ایستگاه راه آهن قدیمی KTM کوالا لامپور، که نزدیک به مسجد ملی واقع شده است، از قطار مسافربری KTM پیاده شوید. تنها با ۵ دقیقه پیاده روی از موزه ملی می توانید به پارک پرندگان کوالا لامپور بروید.

خودرو

• از جالان بانگسار، مستقیم به سمت میدان ایستگاه راه آهن KTM بروید، سپس به چپ بپیچید و به سوی مسجد نگارا حرکت کنید.

• از جالان ماهامرو، به چپ بپیچید و به جالان پارلیمن بروید. وقتی به چراغ راهنما رسیدید، به راست بچیپید و به سمت بوستان دریاچه کوالا لامپور بروید.

اتوبوس

• سوار اتوبوس سریع السیر کوالا لامپور به شماره B115 که از کوتارایا به جالان پارلیمن می رود، شوید.

• خدمات اتوبوس دو طبقه گردشگری کوالا لامپور Hop- On-Hop-Off: در ایستگاه شماره ۱۴ رو به روی ورودی اصلی پارک پرندگان کوالا لامپور از اتوبوس پیاده شوید. اتوبوس ها هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه یکبار از این مسیر می گذرند.

۱۰-  جالان توانکو عبد الرحمان

قبل از اینکه مرکزهای خرید مدرن شهر کوالا لامپور را ببلعند، جالان توانکو عبد الرحمان، که گاهی اوقات به آن جالان تار نیز می گویند، “بانوی بزرگ” خرید در کوالا لامپور به شمار می آمد.

در امتداد خیابان ساختمان های متعلق به قبل از جنگ قرار دارند که نماهای منحصر به فرد آنها محافظت و بازسازی شده اند تا به محل کسب و کار و خرده فروشی مدرن تبدیل شوند. شما می توانید از بین گذرگاه مغازه ها پیاده روی کنید و با نحوه خرید و تجربه فرهنگی مربوط به چندین دهه گذشته آشنا شوید.

بسیاری از مغازه های قدیمی این محل مانند G.S. Gill، P. Lal و P.H. Henry هنوز باقی مانده اند درحالیکه سایر مغازه ها تعطیل شده و به محل دیگری نقل مکان کرده اند. در اینجا، مغازه ها انواع مختلفی از بافت و پارچه ، اجناس چمی وارداتی، کیف و چمدان، فرش، وسایل ورزشی و لباس های زمستانی را به فروش می رسانند.

در کوچه های باریک بین این مغازه ها طیف فوق العاده ای از پوشاک با قیمت های مقرون به صرفه ارائه می شوند که به سختی می توان از خرید آنها صرف نظر کرد. نام های قدیمی دیگر نیز مجموعه هایی از نقره و ظروف کریستال می فروشند. در امتداد این خیابان مجتمع تجاری سوگو و پاساژ ماجو جانکشن نیز قرار دارند.

هر شنبه بین ساعت ۵ بعد از ظهر تا ۱۰ شب، در لورونگ توانکو عبدالرحمان ترافیک سنگینی است و در نتیجه این محل به بازار شبانه (“پاسار مالام”) تبدیل می شود جاییکه خرده فروشان و دست فروشان اجناس مختلفی را در هوای آزاد به فروش می رسانند. قدم زدن در این محل بدون شک تجربه جالبی خواهد بود؛ همچنین توانکو عبدالرحمان محل مناسبی برای خرید لباس های راحتی، محصولات محلی و نیز خوراکی های ساده سنتی است.

رسیدن به اینجا

تاکسی

منطقه شلوغ جالان توانکو عبدالرحمان بین جالان تون پراک (داتاران مردکا، میدان مردکا) و جالان سلطان اسمائیل واقع شده است. مرکز خرید سوگو محل مناسبی برای خرید و بازدید است.

خط آهن سریع Light Rapid Transit (LRT)

ایستگاه باندارایا بر روی خط STAR در جالان راجا لات قرار دارد، که به موازات جالان توانکو عبدالرحمان کشیده شده است. به غیر از آن، شما می توانید در مسجد جامع (خطوط STAR و PUTRA) پیاده شوید، در مسیر کوچکی قدم بزنید که به سمت محله هندی ها می رود، از وسط کوچه عبور کنید و به سمت جالان توانکو عبدالرحمان بروید.

1 دیدگاه

  1. ناصر گفت:

    بسیار عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Buy now